K olejna lista refundacyjna najprawdopodobniej ukaże się w lipcu. To najszybszy możliwy legislacyjnie termin - powiedział wiceminister zdrowia Marek Twardowski 12 maja podczas konferencyjnego posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia, dotyczącego systemu refundacji leków.

Będą konsultacje

Minister Twardowski dodał, że resort opracował projekt ustawy refundacyjnej: obszernej i "innowacyjnej". Nie chciał się wdawać w szczegóły i wyjawiać, na czym ta innowacyjność ma polegać. W ustawie mają być zawarte rozwiązania zalecane przez Komisję Europejską oraz wynikające z doświadczeń ze spotkań z ministrami odpowiedzialnymi za politykę zdrowotną w różnych krajach UE.

Teraz nad projektem będzie debatowało ścisłe kierownictwo resortu zdrowia, potem ustawa trafi do uzgodnień wewnętrznych, a następnie zostanie przekazana do publicznych konsultacji.

- Nie mam upoważnienia do przedstawienia szczegółów i upublicznienia projektu tej ustawy, ale mogę dodać, że zawarte są w niej ciekawe rozwiązania włoskie - zdradził Marek Twardowski.

Czyżby minister miał na myśli wprowadzony we Włoszech tzw. podatek Garattiego, polegający na tym, iż wszystkie firmy farmaceutyczne w tym kraju odprowadzają kwotę, która jest równa 5% ich wydatków na marketing - z przeznaczeniem na prowadzenie niezależnych od przemysłu badań i rejestrów, szczególnie potrzebnych w terapiach chorób rzadkich?

Prawo tworzą eksperci

Możemy również tylko zgadywać, że projekt nowej ustawy zawiera przepisy, które umożliwiają negocjowanie cen i zawieranie dodatkowych umów z firmami farmaceutycznymi, np. porozumień wolumenowo-cenowych i innych mechanizmów o tzw. podziale ryzyka związanym ze stosowaniem nowych farmakoterapii.

Minister Twardowski zdradził, że w ciągu tygodnia odbywa kilka spotkań z koncernami farmaceutycznymi, a rozmowy często dotyczą cen leków.

- W trakcie negocjacji osiągnęliśmy poziom cen najniższy w Europie, a w wielu przypadkach są one niższe o kilkadziesiąt procent - zapewniał minister. - Za niektóre leki sieroce płacimy koncernom połowę kosztów w stosunku do krajów "starej" Unii.

Nieprzypadkowo w czerwcu 2010 roku w Krakowie odbędzie się posiedzenie europejskiego zespołu, który się zajmuje sprawami chorób rzadkich - powiedział Marek Twardowski, zwracając uwagę na postęp w dostępie pacjentów do leków sierocych w Polsce.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH