Przyzwyczailiśmy się już do statystyk, które mówią, że w zwalczaniu wielu groźnych chorób wleczemy się w ogonie Europy. Z przyjemnym zaskoczeniem należy więc odebrać wiadomość, że pod względem skali zakażeń HIV, wskaźniki są dla naszego kraju wyjątkowo korzystne.

Liczba zakażonych tym wirusem w Polsce wynosi zaledwie 0,001%, podczas gdy w Rosji ok. 1% (podobnie w USA), a na Ukrainie powyżej 2%. Nie mówiąc o Afryce Subsaharyjskiej, gdzie zakażonych HIV jest nawet 70% mieszkańców. W przeliczeniu na wartości bezwzględne - w Polsce zakażonych wirusem jest ok. 10 tys. osób, rocznie wykrywa się średnio 660 przypadków. Na AIDS choruje ok. 1200 osób. Przypadków śmiertelnych jest kilka.

Jest stabilnie

- Sytuacja jest stabilna i moglibyśmy spać spokojnie, gdyby nie fakt, że nie wiemy, jak wielka jest ciemna strefa. Ludzie rzadko mają powód, by zgłaszać się na testy na HIV.
Kiedy przychodzą do lekarza to często już z ciężkimi zaburzeniami immunologicznymi - mówi dr Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. - Monitorujemy grupę ryzyka, jaką są narkomani przyjmujący narkotyki dożylnie (to ok. 40% zakażeń). Są programy prewencyjne: testy na HIV, wymiana strzykawek, igieł, metadon, system opieki rehabilitacyjnej.
Panujemy także nad transmisją wertykalną, kiedy zakażona jest matka i jej dziecko.
Prof. Horban podkreśla, że w Polsce stosowane są wszystkie światowe rekomendacje, co powoduje, że mamy jedynie nieco powyżej 20 zakażonych dzieci. - Ale przecież istnieje także seksualna droga zakażenia. I tutaj już liczy się tylko rozwaga ludzi - przypomina krajowy konsultant. - Przed zakażeniem uchronić ich może stosowanie tylko trzech zasad - albo abstynencji seksualnej, albo stałego partnera, albo używanie prezerwatywy, która znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia.

Nowości

...to przede wszystkim nowe terapie antyretrowirusowe (ART), nie tylko przedłużające życie, ale działające prewencyjnie.
Przy ich stosowaniu transmisję wertykalną można ograniczyć do 1% zakażeń.
Nowa generacja leków charakteryzuje się mniejszą toksycznością, co przy konieczności zażywania ich do końca życia ma kapitalne znaczenie dla zakażonych wirusem HIV.
Prof. Anna Boroń-Kaczmarska z Pomorskiej Akademii Medycznej mówi, że zwiększa się także lista leków, które hamują aktywność dwóch enzymów niezbędnych dla rozwoju wirusa - inhibitorów proteazy i odwrotnej transkryptazy: - Wreszcie pojawiły się leki, czy raczej zwiększyła się ich ilość, które hamują wniknięcie wirusa do komórki. Są to tzw. inhibitory wejścia.
Mamy teraz całkiem niezły zestaw farmakologiczny, jednak nadal brakuje nam, niestety, szczepionki profilaktycznej i leczniczej, choć badania nad nią trwają ponad 20 lat. A jest bardzo potrzebna, szczególnie w środowiskach, które nie bacząc na zagrożenia, ignorują je - zaznacza prof. Anna Boroń- -Kaczmarska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH