Pionierskie operacje, cenione projekty i badania, rozpoznawalnośćw świecie. Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu to jedna z nielicznych jednostek naukowo-badawczych resortu zdrowia, których nazwa jest u nas kojarzona z dokonaniami, a nie z finansowymi kłopotami, na jakie natrafiają ośrodki uprawiające nowoczesną medycynę.
I n stytut, powołany w 1996 roku przez ministra zdrowia, uważany jest dzisiaj za instytucję, która pełni rolę ambasadora polskiej innowacyjnej medycyny. Jego dyrektor prof. Henryk Skarżyński w 2010 r. odebrał wyróżnienie ministra spraw zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie. Instytut współpracuje z wieloma ośrodkami krajowymi i zagranicznymi w oparciu o utworzone w tym celu konsorcja naukowe, zespoły i grupy badawcze.
Po raz pierwszy
W 2004 r. przeprowadzono tu pierwszą w świecie operację wszczepienia implantu ślimakowego u dziecka z częściową głuchotą, a w 2008 r. pierwsze w świecie bilateralne wszczepienie implantów do pnia mózgu. Dotychczas wszczepiono 4000 implantów słuchowych, co sytuuje Instytut w czołówce światowej.
W jednym z wywiadów udzielonych Rynkowi Zdrowia prof. Skarżyński mówił: - Zrozumiałem, że moje pierwsze operacje leczenia częściowej głuchoty, by zostały upowszechnione, muszą być wykonane przez innych. Samo pokazywanie wyników na kongresach i w publikacjach nie wystarczy. Trzeba pokazać "na żywo", jak się to robi.
Już dwa lata temu operacje transmitowane z Instytutu za pośrednictwem internetu w ramach międzynarodowych pokazów obejrzało ok. 20 tys. osób. Ponad 1,5 tys. obserwowało je w Sankt Petersburgu, Manili, Mińsku, Grodnie, Kijowie i Hanowerze.
W maju 2012 roku otwarto najważniejszą jednostkę Instytutu, usytuowane w Kajetanach pod Warszawą Światowe Centrum Słuchu. Dziennie w Centrum przeprowadzanych jest około 70 operacji poprawiających słuch - najwięcej w świecie w zakresie otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii. Tu mieści się też Centrum Edukacyjne z doskonale wyposażonymi pracowaniami, w którym kształcą się nie tylko lekarze z Polski, ale również z zagranicy.
Kategoria A+
Rozwój Instytutu jest dobrym przykładem wykorzystania środków unijnych - 2/3 pieniędzy niezbędnych dla wybudowania i wyposażenia Światowego Centrum Słuchu pochodziło właśnie z tego źródła. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podsumowując i promując Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, wskazywało na Centrum, jako przykład jednego z najbardziej wartościowych projektów zrealizowanych w ramach tego programu.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- 05:54 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- WT20:45 MZ zaprasza na szkolenia z naborów na profilaktykę
- WT20:02 Eksperci: chorzy na SMA jak najszybciej powinni zyskać dostęp do leku
- WT19:31 Sejm: zabiegi terapeutyczne dla protestujących w pokoju dziennikarskim
- WT19:00 Biomed-Lublin chce osiągnąć 100 mln zł przychodów do 2024 r.
- WT18:04 Tomaszów Maz.: ponad 4 mln zł na opiekę i rehabilitację dla seniorów
- WT17:43 Rodzice niepełnosprawnych: to "porozumienie" podpisał chyba rząd z rządem, bo nie z nami
- WT17:23 UNICEF: każdego roku około 13 mln dzieci nie otrzymuje rutynowych szczepień
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 3 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 4 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 5 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 6 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- 7 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 8 Badania: zażywanie leków przeciwbólowych podczas ciąży obniża płodność potomstwa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych