Dotychczasowe umundurowanie członków zespołów ratownictwa medycznego będzie mogło być stosowane tylko do 31 grudnia 2010 r.

Zespoły ratownictwa medycznego zjawiające się na miejscach wypadków nie zawsze są wystarczająco widoczne, a gdy do tego jeszcze dodać niesprzyjające warunki atmosferyczne czy porę nocną, identyfikacja staje się jeszcze bardziej utrudniona. Ma temu zaradzić wprowadzenie jednolitego oznakowania i umundurowania.

Ma być jednolicie

Określenie ostatecznego terminu obowiązywania nowego umundurowania wynika z przepisów projektu Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie oznaczenia systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz sposobu oznakowania jednostek systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, centrum powiadamiania ratunkowego, a także sposobu oznakowania i wymagań w zakresie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego.
Niewprowadzenie przepisu przejściowego w omawianym zakresie wiązałoby się z koniecznością wymiany całości odzieży ochronnej używanej obecnie w systemie ratownictwa medycznego.
Oznaczałoby to duże nakłady finansowe po stronie dysponentów jednostek systemu, a także kłopoty w zapewnieniu dostaw kilkudziesięciu tysięcy kompletów nowego umundurowania, odpowiadającego warunkom opisanym w projekcie rozporządzenia. Wymagania dotyczące umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego będą obowiązywały po dniu wejścia w życie nowego rozporządzenia.
Jego projekt był przedmiotem uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Okazało się, że wiele uwag dotyczyło znaku graficznego systemu (załącznik nr 1 do rozporządzenia). W związku z tym Ministerstwo Zdrowia wystąpiło do ambasadorów państw Unii Europejskiej z prośbą o informację dotyczącą funkcjonowania w nich znaku ratownictwa medycznego. Z otrzymanych informacji wynika, iż nie ma jednolitej symboliki służącej łatwej identyfikacji systemu w tych państwach. Natomiast zaproponowany wzór graficzny istnieje np. w Danii, Grecji, Holandii, Słowacji i Finlandii. Sposób oznakowania jednostek systemu, jak i centrów powiadamiania ratunkowego, zaproponowano w załącznikach nr 2 i 3 do projektu.

Lekarz koordynator i kierujący akcją

Projekt rozporządzenia określa: wzór graficzny systemu, sposób oznakowania jednostek Państwowego Ratownictwa Medycznego, centrów powiadamiania ratunkowego, lekarzy koordynatorów ratownictwa medycznego, kierującego akcją prowadzenia medycznych czynności ratunkowych, osób wykonujących medyczne czynności ratunkowe oraz ratowników z jednostek współpracujących z systemem, a także wymagania w zakresie umundurowania członków zespołu ratownictwa medycznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH