Pierwsze tygodnie funkcjonowania Jednorodnych Grup Pacjentów trudno ocenić jednoznacznie. Oprócz ewidentnych błędów i wpadek płatnika, szefowie placówek widzą także wymierne korzyści płynące z nowego systemu rozliczeń.

Onkolodzy dziecięcy alarmowali w połowie sierpnia, że skutek rozliczeń z płatnikiem w systemie jednorodnych grup pacjentów (JGP), zostały zaniżone wyceny procedur z tego zakresu. Zastrzeżenia specjalistów budzi fakt, iż leczenie dzieci ciepiących na nowotwory jest kontraktowane tak samo, jak dorosłych.

Problem z onkologią dziecięcą to jeden z powodów, dla którego postanowiliśmy ten raport Rynku Zdrowia poświęcić pierwszym tygodniom funkcjonowania JGP (do końca września trwa okres przejściowy). Oprócz ewidentnych błędów, szefowie placówek widzą także wymierne korzyści płynące z nowego systemu.

Poniżej przegląd opinii w tej materii.

SABINA BIGOS-JAWOROWSKA, dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu:
Jest tak, jak przewidywaliśmy

Fundusz wciąż odkrywa nowe błędy, a my liczymy, że nasze uwagi zostaną wzięte pod uwagę. Na razie sprawozdajemy ręcznie, "na piechotę". System informatyczny otrzymaliśmy w pierwszej dekadzie sierpnia, ale już w pierwszym tygodniu działania przeszedł trzykrotną modyfikację w zakresie zaliczania chorób do danej grupy.
Na horyzoncie mamy już wiele innych zmian. Zapowiadane są kolejne modyfikacje. Szkolenie dla pracowników wprawdzie się odbyło, ale wątpliwości jest tak dużo, że pozbyliśmy się złudzeń: musimy nauczyć się JGP sami, na własnych błędach. Chodzi tylko o to, żeby nie kosztowało nas to zbyt wiele.
Mówiąc krótko: nie czujemy się przygotowani do rozliczeń w nowym systemie.
Płatnik wrzucił nas na głęboką wodę i choć rozumiemy celowość wdrożenia JGP, to nie ulega wątpliwości, że można było zorganizować to inaczej.
Na razie oceniamy, że szpital, z wyjątkiem intensywnej terapii, wyrobił kontrakt, ale pewność będzie wówczas, gdy NFZ potwierdzi nam tę informację. Przy ręcznej sprawozdawczości nie zaistniały w rozliczeniach takie czynniki, jak wiek pacjenta i czas hospitalizacji, ale lekarze uważają, że będą one przemawiały na naszą korzyść. Z pierwszych, gorących ocen wynika, że lepiej wyjdziemy na zabiegówce, pod znakiem zapytania stoją natomiast interna i pediatria.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH