Wczesna diagnoza tętniaka aorty brzusznej ratuje życie

Rozmowa z dr. hab. n. med. WACŁAWEM KUCZMIKIEM z Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyń, Angiologii i Flebologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie chirurgii naczyń w woj. śląskim, past prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej

Rynek Zdrowia: - Czym jest tętniak aorty brzusznej (TAB)?

Dr hab. Wacław Kuczmik: - Tętniak jest niczym innym jak poszerzeniem naczynia tętniczego - w tym przypadku mówimy o drastycznym poszerzeniu aorty brzusznej. Fizjologicznie średnica aorty wynosi przeciętnie 18-25 milimetrów. Gdy sięga 3-3,5 cm, mówimy o dylatacji, czyli poszerzeniu aorty brzusznej. Kiedy jednak jej rozmiar przekracza 3,5-4 cm, mamy już do czynienia z tętniakiem.

- Jaka jest epidemiologia TAB? Czy wiek i płeć są w przypadku tej jednostki chorobowej czynnikami predykcyjnymi?

- W grupie ryzyka są przede wszystkim mężczyźni, wśród których liczbę przypadków TAB, w porównaniu do kobiet, można określić proporcją 8:1. Z drugiej strony, bardzo duże znaczenie ma wiek. Wraz z procesem starzenia częstość występowania tętniaków rośnie. W grupie mężczyzn po 70. roku życia zapadalność na TAB sięga nawet 10%. Najczęściej pierwsze problemy związane z tętniakiem ujawniają się po 50. roku życia. W wieku 60-70 lat dotyczy to już 6-7% populacji, ryzyko pojawienia się tętniaka rośnie sukcesywnie wraz z wiekiem.

- Dlaczego tak się dzieje?

- Do końca nie znamy istoty tego mechanizmu, ale jedną z przyczyn jest starzenie się budulca ściany aorty brzusznej. Bardzo istotną rolę pełnią tzw. włókna sprężyste, które wraz z wiekiem stają się coraz mniej elastyczne. Z czasem, pod wpływem różnych dodatkowych czynników, m.in. nadciśnienia tętniczego, dochodzi do poszerzenia aorty.

- Czy poprzez profilaktykę, zdrowy tryb życia można ustrzec się tętniaka aorty brzusznej?

- Niestety, obawiam się, że proces starzenia, który stoi u podstaw powstawania TAB, jest nieuchronny. Być może zaburzenia genetyczne stanowią istotny czynnik ryzyka. Trwają badania nad zidentyfikowaniem genów odpowie dzialnych za osłabienie wspomnianych włókien sprężystych, a w konsekwencji - za powstawanie tętniaków. Gdyby to się powiodło, można by wskazać bardziej precyzyjnie grupę ryzyka wystąpienia TAB.

Są natomiast znane czynniki, które w sytuacji wystąpienia tętniaka wpływają na jego dalsze powiększanie. Takim podstawowym czynnikiem jest nadciśnienie tętnicze krwi, które niekontrolowane przyspiesza tempo poszerzania się aorty. Podobny niepożądany skutek może wywołać nadmierny wysiłek. Oczywiście zachęcamy do aktywności fizycznej, jednak w przypadku TAB zbyt duży wysiłek nie jest wskazany.

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH