Wczasy czy leczenie

Balneoterapia z wykorzystaniem leczniczych kąpieli wodnych, kuracji pitnej i inhalacji oraz okładów i kąpieli borowinowych jest najważniejszym działem lecznictwa w każdym uzdrowisku. Ze względu na stosowanie tych tradycyjnych, niefarmakologicznych metod leczenia medycyna uzdrowiskowa bywa jednak przyjmowana sceptycznie.

Lecznictwo uzdrowiskowe jako wiedza medyczna jest wśród lekarzy mało znane, stąd oceniane przez innych specjalistów powściągliwie, krytycznie lub z niedowierzaniem - przyznaje prof. Irena Ponikowska, krajowy konsultant w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej, kierownik Katedry i Kliniki Balneologii i Medycyny Fizykalnej Collegium Medicum UMK w Toruniu, z siedzibą w Ciechocinku.

Prof. Witold Tłustochowicz, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, wypowiadając się dla "Polityki" (grudzień 2010 r.), ocenił, że około 10% pacjentów z chorobami stawów rzeczywiście odnosi korzyść z pobytu w sanatorium.

- To są ci, którzy otrzymują skierowanie natychmiast po wypisie ze szpitala. Reszta musi czekać na miejsce od kilku miesięcy do dwóch lat - zwracał uwagę na istotny mankament organizacji systemu kierowania na leczenie uzdrowiskowe.

- Tym problemem się aktualnie nie zajmuję - odpowiada nam teraz wyraźnie koncyliacyjnie, proszony o opinię na temat skuteczności leczenia uzdrowiskowego. Kieruje natomiast do publikacji w Cochrane Collaboration Library.

W bibliotece Cochrane można znaleźć artykuły podające wyniki randomizowanych badań, dotyczących skuteczności leczenia przy zastosowaniu niektórych metod medycyny uzdrowiskowej.

Jedno z nich przynosi wnioski (2008 r.), z których wynika, że brak jest dostatecznych danych, by uznać, że kąpiele wodne solankowe i siarkowe w chorobie zwyrodnieniowej stawów dają poprawę funkcji fizjologicznych i jakości życia. Inne doniesienie naukowe (także 2008 r.) kończy się wnioskiem, iż nie wykazano jednoznacznie, czy w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS) balneoterapia wpływa na poprawę sprawności fizycznej.

Każde z badań zawiera jednak pewne "ale", zrozumiałe dla specjalistów.

We wnioskach przedstawionych w drugiej ze wspomnianych prac jest nim stwierdzenie, że nie przeprowadzano badania obrazowego stawów oraz innych testów laboratoryjnych.

Naukowo o borowinie

Specjaliści - co nie dziwi - spierają się na argumenty naukowe. Prof.

Irena Ponikowska przypomina, że aktualnie w balneologii, jak w każdej dziedzinie naukowej, prowadzone są prace badawcze, które odpowiadają obecnym wymaganiom w zakresie medycyny opartej na faktach (EBM).

- Mamy badania randomizowane, w tym i moją pracę, z podwójną ślepą próbą, dowodzące przeciwzapalnego działania borowiny w chorobach stawów. Jest również badanie randomizowane z grupą kontrolną, dokumentujące pozytywny wpływ kąpieli kwasowęglowych na ciśnienie tętnicze krwi.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH