Rozmowa z prof. Piotrem Kuną, dyrektorem Uniwersyteckiego Szpitala im. Barlickiego w Łodzi

- Wie pan, że pana nazwisko było na dziennikarskiej giełdzie potencjalnych kandydatów na ministra zdrowia?

- Nigdy bym się nie zgodził na to stanowisko i nikt mi go nie proponował.

- Czemu nie?

- Nie jestem politykiem, a minister zdrowia bez silnego i zdeterminowanego zaplecza politycznego nie będzie w stanie przeprowadzić reform, które są konieczne. Moim zdaniem, wszystkie rządy od 1989 roku były zbyt słabe, żeby przeprowadzić zasadnicze zmiany w systemie ochrony zdrowia. I ten rząd, moim zdaniem, również nie ma wystarczającego zaplecza politycznego. Zatem nie spodziewam się żadnych rewolucyjnych reform.

- A nie uważa pan, że obecnie doszło do takiego kryzysu, że ten rząd może nawet nie będzie chciał, ale będzie musiał wziąć się za przeprowadzenie głębokich reform?

- Ani rząd nie ma pieniędzy, ani ludzie nie są skłonni więcej płacić na opiekę zdrowotną w sytuacji ograniczonej dostępności publicznej ochrony zdrowia i pozostawiającej wiele do życzenia jakości usług. Podwyżka podatków wzbudzi ogromne niezadowolenie społeczne. Jeśli zaś nie podniesiemy podatków, będziemy mieć rzeszę niezadowolonych pracowników ochrony zdrowia, którzy oczekują wyższych wynagrodzeń.
Co wybrać? Rozumiem oczekiwania płacowe. Pensje lekarzy i pielęgniarek w Europie Zachodniej są oczywiście znacznie wyższe niż polskie. Tam jednak system płac różnych grup zawodowych kształtował się przez ostatnich kilkadziesiąt lat. W Polsce zaś od zakończenia II wojny światowej średnia klasa - w tym lekarze, pielęgniarki, nauczyciele - była celowo pauperyzowana. Dziś nadal neurochirurg, który wykonuje wyjątkowe operacje, jakie potrafi zrobić oprócz niego może kilkunastu ludzi na świecie, zarabia mniej niż górnik w przynoszącej straty kopalni. Zmiana proporcji, na co wydajemy pieniądze, a na co nie, w skali całego budżetu i w skali całości zarządzania państwem, jest niezmiernie skomplikowana i trudna. To wyzwania, które wymagają całkowitej zmiany systemu finansowania sfery budżetowej i nowego myślenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH