Wciąż brakuje standardów

Rozmowa z Krzysztofem Groyeckim, dyrektorem zarządzającym pionu opieki zdrowotnej w Asseco Poland SA

- Jakie widzi pan główne wyzwania stojące przed firmami, które realizują centralne projekty informatyzacyjne w ochronie zdrowia od strony technologicznej?

- Myślę, że najważniejszym zadaniem i zarazem głównym wyzwaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa informacji gromadzonych i udostępnianych w ramach budowanych systemów.

Kolejnym wyzwaniem jest konieczność zapewnienia odpowiedniej architektury technicznej rozwiązań, szczególnie w obliczu konieczności długoterminowego przechowywania ogromnych ilości informacji. Przy obecnych przepisach dokumentacja medyczna musi być przechowywana przez 20-30 lat, co oznacza tysiące miliardów bajtów danych, które nie tylko muszą być bezpiecznie przechowywane, ale musi istnieć też możliwość efektywnego z nich korzystania.

- Mówił pan podczas VIII Forum Rynku Zdrowia, że największe zagrożenia dla projektów informatyzacyjnych nie leżą w sferze technologicznej. Jakie więc dostrzega pan największe trudności związane z realizacją tych przedsięwzięć?

- Bardzo istotną rzeczą jest określenie standardów dokumentacji medycznej, sposobów jej autoryzacji i przekazywania pomiędzy świadczeniodawcami.

Dokumentacja medyczna, bardzo ogólnie rzecz ujmując, to całość dokumentów, informacji opisujących stan zdrowia i przebieg leczenia pacjentów. Są dokumenty o określonej zawartości, jak np. karta noworodka, karta informacyjna leczenia szpitalnego, ale są dokumenty o zawartości nieokreślonej w przepisach, gdyż o ich zawartości decyduje lekarz, a nawet częściowo pacjent, dostarczając wyniki badań czy dokumentację wcześniejszego leczenia, np. historię choroby.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, można prowadzić dokumentację elektroniczną o ile jest możliwy jej eksport w formacie PDF i XML, a także jej eksport i odtworzenie w innym systemie informatycznym.

Spełnienie tych warunków wydaje się praktycznie możliwe tylko w przypadku przyjęcia ogólnopolskich standardów formatów dokumentacji medycznej oraz określenie protokołów komunikacyjnych umożliwiających bezpieczne i autoryzowane przekazywanie danych pomiędzy świadczeniodawcami w określonych reżimach czasowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH