Polskie zalecenia diagnostyczno- terapeutyczne opracowane na podstawie rekomendacji Amerykańskiego Kolegium Reumatologicznego (ACR) i Europejskiej Ligi do Walki z Chorobami Reumatologicznymi (EULAR) zwracają uwagę na znaczenie wczesnej diagnozy w reumatoidalnym zapaleniu stawów (rzs).

- Istnieje ograniczony czas, w którym pojawia się wyraźna szansa wpłynięcia na rokowanie u pacjenta.

Jeśli będziemy czekać zbyt długo, osiągnięcie remisji i zapobieżenie uszkodzeniom stawów stanie się bardzo trudne - przypomina dr Maria Rell-Bakalarska z Specjalistycznego Centrum Reumatologii i Osteoporozy Rheuma-Medicus w Warszawie*.

Jak zaznaczają specjaliści, okno terapeutyczne w rzs otwiera się najszerzej w pierwszych trzech miesiącach trwania choroby i właśnie wtedy powinno zostać podjęte leczenie.

Według naukowych danych (Mahold KP i wsp. Rheumatology, 2007, 46, 342-45), już w bardzo wczesnym okresie trwania rzs pojawiają się destrukcje stawowe. 10% chorych ma nadżerki w ciągu trzech miesięcy od wystąpienia pierwszych objawów choroby, u 70% chorych nadżerki pojawiają się w ciągu 1 roku. Stąd zalecenia podkreślające wagę wczesnego rozpoznania i podjęcia leczenia.

Nowe kryteria klasyfikacyjne

ACR/EULAR obowiązujące od 2010 roku, dotyczące wczesnego rozpoznania rzs, wprowadzają specjalną punktową skalę biorącą pod uwagę: liczbę zajętych dużych i małych stawów, wyniki badań serologicznych (obecność i miano czynnika reumatoidalnego - RF lub przeciwciał przeciwko cytrulinowanemu peptydowi - ACPA), oznaczenie wskaźników ostrej fazy (OB lub oznaczenie stężenia białka C-reaktywnego - CRP) oraz czas trwania objawów. W tej skali wynik równy lub wyższy niż 6 pkt jest uznawany za pewne rozpoznanie rzs.

Zajęcie stawów, obrzęk lub tkliwość w trakcie badania można potwierdzić badaniami obrazowymi, w tym za pomocą usg. - Co jest niezwykle ważne - również małe stawy stóp zaliczane są do punktacji we wspomnianej skali; już nawet zajęcie jednego małego stawu daje 2 punkty i jest sugestią, by uważnie przyjrzeć się wynikom badań diagnostycznych pacjenta - zaznacza dr Rell-Bakalarska.

Celem leczenia w rzs jest uzyskanie remisji lub małej aktywności choroby.

Cel terapeutyczny powinien być osiągnięty w ciągu trzech, a najpóźniej 6 miesięcy, co - jak przyznają specjaliści - jest szalenie trudne przy obecnej organizacji ochrony zdrowia.

Czynniki złej prognozy

Polskie zalecenia, podobnie jak ACR i EULAR, podkreślają, że obok wczesnej diagnozy w rzs istotne jest podjęcie wczesnego leczenia lekami modyfikującymi przebieg choroby (LMPCh), następnie stosowanie strategii leczenia do celu, pozwalającej na uzyskanie i utrzymanie remisji lub niskiej aktywności choroby.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH