Ważne etapy w leczeniu nowotworów

Rak płuca jest w skali świata pierwszą przyczyną zgonów związanych z chorobami nowotworowymi. W Polsce sytuacja ta dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Około 90% ogółu chorych na raka płuca stanowią palacze tytoniu.

Niedrobnokomórkowy rak płuca (NDRP) stanowi około 85% nowotworów płuca i obejmuje 3 główne podtypy: raka płaskonabłonkowego, gruczołowego i wielkokomórkowego. Wyniki leczenia NDRP są niezadowalające - 5 lat przeżywa jedynie 10-15% chorych. Są to głównie chorzy, u których możliwe jest podjęcie leczenia o radykalnej intencji (zabieg operacyjny lub radioterapia), czyli jedynie 20-30% ogółu chorych.

U pozostałych chorych nowotwór jest rozpoznawany w późnych stadiach (III i IV stopień), w których udział wyleczeń jest znacznie niższy.

Nowe leki

W ostatniej dekadzie opracowano szereg nowych leków o działaniu molekularnie ukierunkowanym (tzw. leków celowanych), które hamują specyficznie nowotworowe szlaki sygnałowe. W odniesieniu do zaawansowanego NDRP, do rutynowej praktyki klinicznej weszły inhibitory kinazy tyrozynowej EGFR (gefitynib, erlotynib i afatynib) oraz inhibitor ALK i ROS1 (kryzotynib).

W obrębie rasy białej aktywujące mutacje genu EGFR występują jednak tylko u około 10% chorych, a rearanżacje genów ALK i ROS1 - u odpowiednio około 4% i 1%. Wszystkie te zaburzenia stanowią więc jedynie niewielką część ogółu chorych na NDRP i występują niemal wyłącznie w nowotworach niepłaskonabłonkowych. Lepsze poznanie biologicznych cech NDRP pozwoliło jednak zidentyfikować kilka kolejnych aktywujących mutacji (m.in. w genach KRAS, BRAF, RET, PI3K, MET i HER2), które stanowią potencjalne cele dla nowych terapii.

Wprowadzenie leków ukierunkowanych molekularnie stanowiło jakościową zmianę w leczeniu starannie wyselekcjonowanych chorych na NDRP i zastąpiło u nich stosowaną dotychczas chemioterapię.

Kolejnym etapem, otwierającym nowe perspektywy w leczeniu wielu nowotworów, było odkrycie swoistych białek (tzw. immunologicznych punktów kontrolnych, ang. immune checkpoints), zlokalizowanych na cytotoksycznych limfocytach T. Białka te w warunkach fizjologicznych zapobiegają nadmiernym reakcjom immunologicznym ustroju, natomiast w nowotworach wykazują niekorzystne działanie polegające na hamowaniu zdolności limfocytów do zwalczania raka. Zablokowanie tych receptorów przywraca naturalną cytotoksyczność limfocytów T, co prowadzi do apoptozy komórek nowotworowych.

Terapie zarejestrowane przez FDA i EMA

Pierwszym lekiem w tej grupie był ipilumumab, rekombinowane ludzkie przeciwciało monoklonalne w podklasie IgG1, blokujące białko CTLA-4. W zaawansowanym czerniaku

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH