Ważna ulga w cierpieniu

W leczeniu bólu wiele zmienia się na lepsze. Do programu "Szpital bez bólu" dołączają kolejne placówki, opracowywane i wydawane są wytyczne, a na podyplomowych studiach pn. "Medycyna bólu" kształcą się dziesiątki specjalistów. Za pozytywnymi zmianami nie nadąża jednak finansowanie procedur medycznych. Potrzeba też jeszcze zmiany mentalności sporej grupy lekarzy.

Mówiąc o leczeniu bólu, prof. Jan Dobrogowski, prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, wskazuje, że należy rozdzielić temat na dwa obszary: ból ostry i pooperacyjny oraz ból przewlekły. W leczeniu bólu pooperacyjnego wiele w ostatnich latach się zmieniło.

W 2008 r. Polskie Towarzystwo Badania Bólu, Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne zainicjowały program, który polega na nadawaniu certyfikatu "Szpital bez bólu" placówkom, które spełnią określone kryteria i przez to przyczynią się do podniesienia jakości uśmierzania bólu pooperacyjnego w polskich szpitalach. Na początku kwietnia 2013 r. w Krakowie odbyła się kolejna certyfikacja Programu.

Zalecenia i rekomendacje - Obecnie certyfikat posiada już ponad 120 szpitali. Placówki te stosują zasady organizacyjne obowiązujące w projekcie: informowanie pacjenta o możliwościach uśmierzania bólu pooperacyjnego, monitorowanie działań niepożądanych związanych z zastosowanym leczeniem, ocenę bólu pooperacyjnego, prowadzenie dokumentacji dotyczącej pomiarów bólu i zastosowanego postępowania zgodnie z rekomendacjami uśmierzania bólu oraz, co równie ważne, uczestnictwo personelu medycznego w szkoleniach z zakresu uśmierzania bólu - wymienia prof. Dobrogowski.

Placówki korzystają z opracowanych w maju 2008 r. przez zespół ekspertów, składający się z przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Krajowego Konsultanta ds. Anestezjologii i Intensywnej Terapii, wytycznych dotyczących postępowania przeciwbólowego po zabiegach pooperacyjnych - "Uśmierzanie bólu pooperacyjnego - zalecenia 2011".

PTBB oraz PTG opracowały również "Rekomendacje dotyczące postępowania przeciwbólowego w ginekologii i położnictwie oraz leczenia bólu u kobiet ciężarnych, rodzących oraz w połogu". - Jednak w tym przypadku nie zmieniło się zbyt wiele.

Według rekomendacji PTBB, rodząca, która domaga się uśmierzenia bólu, powinna tę pomoc otrzymać.

Rzeczywistość jednak taka nie jest - zaznacza profesor.

Z większym optymizmem wypowiada się o uśmierzaniu bólu pourazowego w szpitalnych oddziałach ratunkowych.

Jak informuje prezes PTBB, problem omawiany jest już na studiach i w programach kształcenia podyplomowego.

Ból przewlekły to z kolei problem, który dotyczy ok. 20%. dorosłej populacji w Polsce i innych krajach europejskich.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH