Ważna rozmowa z pacjentem

Osoby wykonujące zawody medyczne zobowiązane są do zgłaszania wszystkich niepożądanych działań leków

Prawo farmaceutyczne nakłada m.in. na aptekarzy obowiązek zgłaszania działań niepożądanych leków. Ale skąd farmaceuta ma wiedzieć o takich działaniach, jeśli pacjenci o nich nie informują? Specjaliści przyznają, że rodzimy system monitorowania tego typu zdarzeń jest nieskuteczny. W krajach, gdzie funkcjonuje najlepiej, w zgłaszaniu nie bierze udziału więcej niż 10% lekarzy, o farmaceutach nie wspominając. Problem jest poważny, gdyż badania kliniczne nie wykazują odległych skutków zażywania specyfików Połowa leków wycofywanych z powodu działań niepożądanych była sprzedawana w aptekach przez kilka lat.
- Farmaceuci praktycznie nie zgłaszają niepożądanych działań leków. Mamy dosłownie kilka takich zgłoszeń w ciągu ostatnich lat - mówi Rynkowi Zdrowia Agata Maciejczyk z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
To właśnie do tej instytucji mają wpływać zgłoszenia od farmaceutów. Ale w zasadzie nie wpływają... - W ciągu trzech lat mojej pracy w aptece tylko jedna osoba zgłosiła działanie niepożądane leku - mówi nam Urszula Czop, kierowniczka apteki Centrum II w Katowicach.

Przypadkowo, z opóźnieniem

Małgorzata Czapla-Wójcik, szefowa apteki Savima w Krakowie, zauważa, że klienci, jeśli wspominają o działaniu niepożądanym leku, to robią to ze znacznym opóźnieniem, np. kiedy przychodzą już z inną receptą.
- Zdarza się, że nie chcą jakiegoś leku, bo się po nim źle czują i proszą o inny, ale ogólnie nie są to częste przypadki - zauważa farmaceutka. Jej zdaniem, lekarz powinien poinformować pacjenta o możliwych działaniach niepożądanych, a nie tylko wypisać receptę i powiedzieć "do widzenia".
- Kiedyś pacjent z alergią zgłosił u nas, że lek przeciwhistaminowy wywołał u niego senność. Ale takie działanie niepożądane, przy stosowaniu tego typu leków u osób z alergią, może, niestety, wystąpić - przypomina sobie Joanna Wojtaszak, farmaceutka z krakowskiej apteki.
Zgodnie z Prawem farmaceutycznym, działaniem niepożądanym produktu leczniczego jest każde niezamierzone i niekorzystne działanie, które pojawia się podczas stosowania dawek zalecanych w leczeniu chorób, w celach profilaktycznych lub w celu modyfikacji czynności fizjologicznych organizmu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH