Ważna jest droga do sukcesu

Informatyzacja ochrony zdrowia - dobre praktyki partycypacyjne z Danii.

Zakończony w ubiegłym roku w Barcelonie1) europejski projekt EHR-Implement koncentrował się na społecznych, kulturowych i organizacyjnych efektach wdrażania elektronicznej dokumentacji medycznej - EHR (Electronic Health Record) w sześciu krajach: Belgii, Danii, Anglii, Francji, Irlandii i Słowenii. Przyjęto Rekomendacje adresowane do wszystkich krajów Unii.

Szczególne znaczenie mają doświadczenia duńskie. Są one przykładem sukcesu, co nie znaczy, że nie obyło się bez błędów i korekt.

Wydarzenie cywilizacyjne

Najważniejszym składnikiem tego sukcesu jest nie tylko fakt oddania do dyspozycji pacjentom i personelowi medycznemu systemu elektronicznej dokumentacji medycznej w standardzie EHR. Systemu obejmującego 50% duńskich szpitali i całą opiekę podstawową (primary care). Równie ważny jest sposób, w jaki to osiągnięto - partycypacja wszystkich interesariuszy.

Partycypacja interesariuszy - aktywne współuczestnictwo traktowane jest nie tylko jako źródło sukcesu, lecz również jako wartość samoistna.

Europejski projekt EHR nie bez powodu traktujemy jako wydarzenie cywilizacyjne. Jest on bowiem wyrazem szczególnego synergicznego spotkania współczesnej technologii teleinformatycznej, łączącej rozproszone rozwiązania lokalne ze wspólnymi standardami, politycznej idei subsydiarności w zarządzaniu ochroną zdrowia. Również zarządczej zasady wdrażania projektów w rozproszonym i złożonym środowisku instytucjonalnym - w trybie "z dołu do góry" - i wreszcie społecznej, ale i politycznej zasady partycypacji wszystkich interesariuszy.

Warsztaty w Barcelonie odbywały się w okresie, gdy w Danii trwała już realizacja kolejnego czwartego etapu strategii informatyzacji ochrony zdrowia na lata 2008-12, stanowiącego kontynuację etapów wcześniejszych.

Bilans do 2007 roku

Bilans kolejnych, zakończonych w 2007 roku etapów informatyzacji duńskiego systemu ochrony zdrowia - wdrażania systemu zarządzania danymi medycznymi niezależnie od ich lokalizacji (EHR) - wykazał szereg sukcesów2). Przede wszystkim EHR, choć nie zawsze w pełnej wersji, "pokrywał" już 50% łóżek w szpitalach.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH