Warszawa: ruszają przekształcenia szpitali marszałkowskich

Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego podjęli ostateczną decyzję w sprawie przekształcenia w spółki dwóch szpitali marszałkowskich. Opowiedzieli się za likwidacją dwóch SPZOZ-ów: Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie oraz Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu.

- Takie zmiany to jedyna szansa na uratowanie placówek i przejęcie obciążenia, jakim jest ich rosnące zadłużenie - wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Marta Milewska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Obecnie zobowiązania finansowe Szpitala Bródnowskiego wyno-szą 132,6 mln zł, a centrum w Zagórzu około 18,30 mln zł.

W opinii władz województwa, zmiana formy prawnej pozwoli również sprawniej zarządzać placówkami oraz efektywniej inwestować. Formalnie przekształcenie ma się zakończyć 31 grudnia 2015 r. Dzięki podjętej uchwale spółki będą mogły powołać niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej.

Wojewódzki Szpital Bródnowski w Warszawie, który po przekształceniu w spółkę prawa handlowego będzie nosił nazwę Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Warszawie Sp. z o.o., ma podpisaną umowę z NFZ na 2010 rok na kwotę przekraczającą 128,5 mln złotych. Kontrakt jest niższy od ubiegłorocznego o ponad 719 tys. złotych.

Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu przekształcone zostanie w dwie spółki o nazwach: Szpital Mazowiecki w Garwolinie Sp. z o.o. oraz Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o.

Centrum ma kontrakt z NFZ na prawie 22,4 mln złotych, czyli o niemal 288 tys. złotych mniej niż w roku 2009.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH