Decydenci muszą zacząć postrzegać dobry stan zdrowia społeczeństwa jako warunek bezpieczeństwa narodowego i rozwoju gospodarczego kraju - zgodzili się uczestnicy debaty, która 5 grudnia br. odbyła się w Warszawie.

Dla mnie zdrowie i bezpieczeństwo narodowe są tożsame. Nie ma bezpieczeństwa narodowego bez tak ważnego elementu, jakim jest zdrowie - podkreślił wiceminister zdrowia dr Jarosław Pinkas podczas debaty.

Dyskusja z długą tradycją

Wojciech Jakóbik z Biznes Alert - współautor raportu pt. "Bezpieczeństwo zdrowotne jako zadanie nowoczesnego państwa", który po raz pierwszy prezentowano podczas debaty - przypomniał, że w najbardziej rozwiniętych krajach świata, jak zachodnie kraje UE czy USA, debata publiczna o bezpieczeństwie zdrowotnym społeczeństwa toczy się od lat 70. XX wieku.

Jak dodał, analiza danych wskazuje na wyraźną zależność między bezpieczeństwem zdrowotnym państwa a rozwojem gospodarczym, bezpieczeństwem narodowym i siłą społeczeństwa.

Potwierdził to prof. Michał Kleiber z Polskiej Akademii Nauk (PAN). - Według Banku Światowego, 50% różnic w tempie wzrostu gospodarczego między krajami bogatymi a biednymi przypisać można różnicom w stanie zdrowia społeczeństwa i długości życia mieszkańców - mówił.

Jakóbik zaznaczył, że epidemie i pogorszenie stanu zdrowia populacji przyczyniają się do ekonomicznego osłabienia państwa. Dlatego konieczne jest zwiększenie nakładów na profilaktykę zdrowotną i badania. - Inwestycje w zdrowie są istotne, bo dobre badania, prowadzenie profilaktyki, pozwalają np. zwiększyć odporność społeczeństwa na epidemie i choroby cywilizacyjne - tłumaczył.

Opłacalna inwestycja

Przytoczył dane potwierdzające, że inwestycje w zdrowie się opłacają. Fogarty International Center wyliczyło np., że każdy dolar wydany na świecie na badania dotyczące zdrowia zwraca się w postaci 64 centów, które zasilają gospodarkę krajową. - Ponadto legislacja, która sprzyja inwestowaniu w badania zdrowotne, przekłada się na większą innowacyjność gospodarki - przekonywał ekspert.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że warunkiem poprawy zdrowia polskiego społeczeństwa jest współpraca między resortami - w tym Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Nauki. - W Polsce powinno też powstać coś w rodzaju narodowej strategii bezpieczeństwa zdrowotnego, która określi zasady współdziałania między resortami - ocenił Jakóbik.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH