Nie tylko w Polsce zasady refundacji i ustalania cen leków są ciągle poddawane krytyce. Nie ustają poszukiwania lepszych rozwiązań.

Anglików odróżnia od kontynentalnej Europy unikalny system refundacji pozwalający na wolnorynkowe kształtowanie cen farmaceutyków przez wytwórców. Rolą państwa jest tam kontrola zysków firm farmaceutycznych; w dużym uproszczeniu - ministerstwo ustala górny pułap zysków (profit ceiling), po przekroczeniu którego firmy zwracają różnicę płatnikowi (pay-back). Z kolei we Francji cel jest osiągany w odwrotnej kolejności: decyzję refundacyjną poprzedza ocena wartości terapeutycznej leku, a w drugim etapie następują negocjacje cenowe państwa z producentem.
- Brytyjski system kontroli zysków nie jest tak efektywny, jak nasze negocjacje cenowe, jeśli chodzi o najlepsze wykorzystanie dostępnych środków publicznych - twierdzi Philippe Sauvage z francuskiego Ministerstwa Zdrowia, Młodzieży i Sportu.
Jego zdaniem, dzięki ocenie skuteczności klinicznej leku w ciągu trzech miesięcy od autoryzacji leku na rynku władze są w stanie podjąć decyzję, czy produkt jest wart płacenia za niego czy nie.
Brytyjski system zakłada ustalenie maksymalnych (także minimalnych) zysków dla firm bez różnicowania cen ze względu na wartość terapeutyczną leku. Teoretycznie każdy zarejestrowany produkt jest wpisywany na listę leków refundowanych. Chociaż w rzeczywistości wielu lekarzy wstrzymuje się z jego preskrypcją i czeka na rekomendację NICE.

Ex ante czy ex post

Po obu stronach kanału La Manche resorty zdrowia stoją na stanowisku, że ich rolą, jako organów refundacyjnych, jest dokonywanie oceny klinicznej leku, a nie prowadzenie analiz efektywności kosztowej, by nie być sędzią we własnej sprawie. To instytucje niezależne od resortów zdrowia wydają wytyczne o efektywności kosztowej refundowanych leków (francuski HAS, brytyjski NICE - odpowiedniki polskiego AOTM).
Oba kraje z zazdrością spoglądają w kierunku najwyżej cenionych na świecie systemów Australii i Kanady, które jako pierwsze wprowadziły wymóg dostarczenia danych o efektywności kosztowej branych pod uwagę przy decyzji o refundacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH