Walka na dwóch frontach

Unijne badania nad chorobami Alzheimera i Parkinsona

Parlament Europejski poparł pilotażowy projekt wspólnego planowania badań naukowych nad chorobami neurodegeneracyjnymi. Może się to przyczynić do zmniejszenia fragmentacji badań naukowych w tej dziedzinie i lepszego wykorzystania umiejętności, wiedzy i zasobów finansowych. Chodzi w szczególności o chorobę Alzheimera i Parkinsona.

Diagnoza i czynniki ryzyka

Walka z tymi chorobami, jak uznał PE, musi być dwutorowa. Powinna zapewniać codzienną opiekę rosnącej liczbie pacjentów oraz gromadzić więcej zasobów, tak aby liczba zachorowań w przyszłości stopniowo się zmniejszała. W Europie na chorobę Alzheimera cierpi około 7,3 mln mieszkańców; szacuje się, że liczba chorych ulegnie podwojeniu do roku 2020.
W przyjętej rezolucji Parlament Europejski zachęca wszystkie państwa członkowskie do zaangażowania w określenie, rozwój i wdrożenie wspólnej agendy badań naukowych w dziedzinie chorób neurodegeneracyjnych oraz do poprawy danych epidemiologicznych na temat choroby Alzheimera i innych form demencji.
Wczesne badania diagnostyczne, badania czynników ryzyka (np. środowiskowych) oraz kryteria wczesnej diagnostyki są niezwykle istotne w zapobieganiu i leczeniu choroby - podkreślono w komunikacie. Europosłowie zalecają zatem prowadzenie szeroko zakrojonych badań epidemiologicznych i klinicznych w ramach współpracy międzynarodowej i podejścia wielodyscyplinarnego, obejmującego: diagnozę, leczenie, profilaktykę oraz badania społeczne.

Składowe strategii

Badania powinny uwzględniać związek pomiędzy procesem starzenia a demencją oraz pomiędzy demencją i depresją w podeszłym wieku. Programy badawcze powinny jednak skupiać się przede wszystkim na profilaktyce, metodach wczesnej diagnostyki opartych na podejściu wielodyscyplinarnym, standaryzacji kryteriów i narzędzi diagnostycznych. Należy także tworzyć obszerne bazy danych, strategie leczenia oraz prowadzić badania kliniczne nad nowymi substancjami biologicznymi i chemicznymi, szczepionkami oraz technologiami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH