Wakacyjne powroty na pokładzie samolotu LPR są kosztowne, trzeba więc wiedzieć, że... przezorny jest ubezpieczony Piaggio P-180, używa LPR. Szybkość maks. 745 km/h. Pułap lotu maks. 12 500m. Zasięg lotu (z 4 pasażerami na pokładzie): 2 722km

Warszawa-Sharm El Sheik- Warszawa: około 90 tys. zł; Warszawa-Barcelona- Warszawa: około 65 tys. zł; Warszawa-Ankara-Warszawa: około 50 tys. złotych... Tak kształtuje się koszt transportu samolotem medycznym (należącym do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego) pacjenta do Polski...

Rocznie do LPR dzwoni kilkadziesiąt zrozpaczonych osób, chcących przetransportować do kraju turysty, któremu w zagranicznych wakacjach przytrafiła się choroba. I przecierają oczy ze zdumienia, słysząc, ile taka usługa kosztuje.

Niestety, sporo osób wyjeżdżających za granicę jest przekonanych, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, wystawiona ubezpieczonym obywatelom przez NFZ, uprawnia także do transportu medycznego.

- Nic bardziej mylnego - przypomina Robert Gałązkowski, dyrektor LPR. - Poza posiadaną kartą EKUZ, która uprawnia do skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej na terenie Unii Europejskiej w nagłych przypadkach, turysta musi dokupić polisę ubezpieczeniową, która zapewni pokrycie kosztów transportu pacjenta do Polski. Warto też zapoznać się dokładnie z treścią polisy ubezpieczeniowej, na jaką kwotę zabezpiecza transport medyczny.

Jego zdaniem, Polacy częściej i chętniej wyjeżdżają, dlatego nie powinni zapominać o zabezpieczeniu swojego pobytu. Szczególne nasilenie nieprzewidzianych zdarzeń medycznych występuje w okresie wakacji oraz podczas ferii zimowych.

Z Alp na urazówkę

Zimą do największej liczby wypadków i konieczności transportu chorego dochodzi w rejonie Alp, po doznanych złamaniach i urazach kręgosłupa. W okresie letnim wachlarz urazów jest szeroki: złamania i urazy jako wynik wypadków komunikacyjnych, złamania miednicy, zawały serca mięśniowego, udary, choroby dekompresyjne, uszkodzenia kręgosłupa, oparzenia.

Właśnie poparzenia były ostatnio przyczyną transportu samolotem medycznym Polaka z Turcji do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Również w tym roku jeden z mieszkańców Warszawy musiał skorzystać z transportu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z austriackiego Salzburga po doznaniu urazu kręgosłupa. W tym przypadku prezes NFZ podjął decyzję o refundacji kosztów transportu sanitarnego, opierając się na art. 25 i 26 znowelizowanej Ustawy o świadczeniach.

Ustawa ta przewiduje możliwość pokrycia kosztów transportu z kraju UE do Polski ubezpieczonego, gdy koszty hospitalizacji oraz transportu za granicą przewyższają koszty leczenia w Polsce.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH