Tajemniczy kod C71 oznacza nowotwór złośliwy mózgu

Pierwotne guzy mózgu, zwane glejakami, stanowią ok. 2% wszystkich nowotworów złośliwych w Polsce. Glejaki atakują podstępnie i bezobjawowo. Przy obecnym poziomie medycyny całkowite wyleczenie chorego z nowotworu mózgu, stanowiącego blisko połowę chorób nowotworowych układu nerwowego, nie jest możliwe.
- Mimo znacznych wysiłków specjalistów z całego świata, nie udało się znacząco poprawić zasadniczo złych wyników leczenia - przyznaje profesor Tomasz Trojanowski, kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, krajowy konsultant w dziedzinie neurochirurgii. - W nowoczesnej terapii antyglejakowej celem jest przedłużenie czasu życia w możliwie dobrym stanie klinicznym.
Profesor Trojanowski zaznacza na wstępie, że nie ma światowego standardu leczenia glejaków, natomiast szeroko znane są i stosowane najbardziej skuteczne sposoby postępowania. Tak samo leczy się chorych w krajach rozwiniętych, takich jak USA, Japonii, i tak samo w Polsce.

Badania trwają

- Najlepszy możliwy sposób leczenia glejaków to operacyjne usunięcie masy guza, uzupełniane radioterapią i w niektórych przypadkach chemioterapią - podkreśla profesor Trojanowski.
Na całym świecie prowadzi się intensywne badania nad sposobami postępowania z chorymi na glejopochodne nowotwory mózgu.
Badania potwierdzają jedynie, że w przypadku glejaków wielopostaciowych nieco lepsze wyniki uzyskuje się u osób młodych i w dobrym stanie klinicznym. Jak się okazuje, rozległe usunięcie guza - ponad 95% jego masy widocznej w tomografii rezonansu magnetycznego - wydłuża czas przeżycia.
Zdaniem prof. Tomasza Trojanowskiego, powiększa się wiedza o czynnikach genetycznych decydujących o właściwościach biologicznych poszczególnych glejopochodnych nowotworów mózgu. Jedną z najczęściej spotykanych w glejakach wielopostaciowych jest homozygotyczna delecja supresorowego genu P16.

Kilka rodzajów

Jak informuje dr Robert Juszkat, specjalista neuroradiolog z Katedry Radiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, glejaki (glioma) wywodzą się z komórek glejowych i są pierwotnymi nowotworami ośrodkowego układu nerwowego.
- Początkowy etap rozwoju glejaków jest zwykle bezobjawowy, gdyż nowotwór nie zaburza czynności mózgu ani nie zwiększa ciśnienia wewnątrzczaszkowego - informuje dr Juszkat.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH