W uzasadnionych sytuacjach

Kardiolodzy zyskają szersze uprawnienia do zabiegów na naczyniach obwodowych?

Komisja działająca przy Ministerstwie Zdrowia pod przewodnictwem prof. Jerzego Waleckiego, konsultanta krajowego w dziedzinie radiologii, wskazuje ścieżkę legislacyjną, zgodnie z którą kardiolodzy interwencyjni mają szansę otrzymać formalną możliwość wykonywania zabiegów na naczyniach obwodowych.

Na razie kardiolodzy otrzymali zgodę na wykonywanie zabiegów naprawczych na naczyniach obwodowych, jeśli w trakcie zabiegu kardiologii inwazyjnej wystąpią powikłania naczyniowe. - To krok w dobrą stronę. Daje szansę na to, że dorobek kardiologów interwencyjnych w tej dziedzinie zostanie zachowany - powiedział podczas spotkania z okazji XIX Warsztatów Kardiologii Inwazyjnej w Warszawie (14 kwietnia) prof. Robert Gil, kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie.

Zgodnie z prawem

Spór o to, kto powinien wykonywać zabiegi na naczyniach obwodowych dotyczy czterech grup zawodowych: kardiologii interwencyjnej, radiologii, chirurgii naczyniowej i angiologii. Większość radiologów i chirurgów naczyniowych nie bardzo chce widzieć kardiologów interwencyjnych wykonujących takie zabiegi.

Tymczasem, jak wyjaśnia prof. Adam Witkowski, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie, kardiolodzy inwazyjni wykonują takie zabiegi od lat. W ubiegłym roku przeprowadzili ich ponad 2 tys., chociaż nie było to wcale dużo, zważywszy że cztery lata temu wykonali ich ponad 4 tysiące.

- Wykonujemy zabiegi na naczyniach obwodowych, jednak nie do końca lege artis. Zabiegi te przeprowadzane są trochę na zasadzie wewnętrznych umów w szpitalu. Tam, gdzie one funkcjonują, opierają się na doświadczeniu kardiologów interwencyjnych i dobrej współpracy z radiologami oraz chirurgami naczyniowymi - podkreśla prof. Witkowski.

Zaznacza jednak, że kardiologom inwazyjnym zależy, aby mogli oni oficjalnie zaistnieć w tego typu procedurach.

- Mamy wielką nadzieję, że przy opracowywaniu tzw. procedur wzorcowych, których napisanie wymusiły regulacje unijne i prawo atomowe, uda się wpisać - jako osoby uprawnione do tych zabiegów - m.in. kardiologów inwazyjnych. Ta nasza sugestia wzbudza jednak nadal spore opory, szczególnie ze strony radiologów i chirurgów naczyniowych - zaznacza prof. Witkowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH