Nadzwyczajny XIII Krajowy Zjazd Lekarzy (Warszawa, 13-14 maja 2016 r.) przytłaczającą większością głosów odrzucił propozycję zmian zwiększających wpływ lekarzy dentystów na to, kto będzie ich reprezentował w organach wybieranych przez delegatów podczas zjazdu lekarzy.

Rozmawialiśmy o regulaminie wyborów. Jakiekolwiek udowadnianie, że oto jeden członek danej społeczności powinien mieć prawo do pół głosu, a drugi tej samej społeczności - do dwóch głosów - jest niezwykle karkołomnym zadaniem. Delegaci w przytłaczającej większości zadecydowali, że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa.

Niektórzy próbowali argumentować, iż zmiana parytetu w głosowaniach na korzyść lekarzy dentystów jest konieczna, gdyż lekarze nie rozumieją specyficznych potrzeb mniejszościowego środowiska stomatologów. Osoby te zapewne dobrze wiedzą, iż żelazna praktyka jest taka: w bardzo szczegółowych zagadnieniach, dotyczących różnych zawodów, różnych specjalności - rozmawiamy i zasięgamy opinii tych, którzy są specjalistami w omawianych kwestiach.

Neurolog działający w samorządzie nie uzurpuje sobie prawa do decydowania w zagadnieniach dotyczących na przykład kardiologii inwazyjnej, i odwrotnie. Podobnie ze stomatologią i innymi dziedzinami.

Ponadto - co najbardziej znaczące - na sali obrad publicznie padało wiele głosów z ust samych lekarzy dentystów przedstawiających przeciwne opinie. Przecież mamy 88 delegatów - lekarzy dentystów, a pod wnioskiem z poprawką podpisały się tylko 34 osoby.

Na podstawie tego, co się wydarzyło 13 i 14 maja, czuję się w obowiązku sformułować dobrą radę: łamanie zasad wcale nie pomaga w osiąganiu efektów. Z takim łamaniem zasad regulaminu działania izby lekarskiej, zapewne mieliśmy do czynienia podczas posiedzenia Komisji Stomatologicznej NRL.

Mówię zapewne, gdyż nie byłem uczestnikiem tego spotkania, natomiast wpłynęły do mnie skargi, że nie dopuszczono do głosu tych członków Komisji Stomatologicznej, którzy mieli zdanie przeciwne wobec zwolenników zmian w regulaminie głosowania delegatów na zjazd lekarzy. Zasada demokratycznej dyskusji nie została zatem zachowana.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH