W tej dziedzinie chodzi nie tylko o pieniądze

W lipcu br. minęły dwa lata od momentu wejścia w życie programu Partnerstwo dla Transplantacji, który powstał z inicjatywy Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej.

Mała liczba wykonywanych przeszczepień narządów w Polsce, co potwierdzały analizy dotyczące transplantacji w Europie i na świecie - przygotowywane dla Rady Europy i Komisji Europejskiej oraz WHO - wymagała podjęcia szeregu działań, zwłaszcza edukacyjnych i propagatorskich, aby tę sytuację zmienić. Nad programem objęła patronat minister zdrowia Ewa Kopacz.

Partnerstwo dla Transplantacji powstało jako ogólnopolski projekt, który w poszczególnych województwach z założenia miał być realizowany w ogólnospołecznym odbiorze, ale ze szczególnym uwzględnieniem kluczowych grup mających wpływ na kształtowanie wizerunku transplantologii, takich jak: lekarze, pielęgniarki i administracja szpitalna, w szczególności dyrekcje szpitali, a także przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej.

Trzynaście województw

Program zakładał edukację i zaangażowanie w działania protransplantacyjne: marszałków województw i prezydentów miast, przewodniczących Konwentów Powiatów, starostów, Okręgowych Izb Lekarskich, dyrektorów oddziałów NFZ, rektorów uczelni medycznych i dyrektorów szpitali, a także nauczycieli, uczniów i duchownych.

- Program ten stanowi, w moim przekonaniu, najwłaściwszy sposób zwiększenia liczby pobieranych i przeszczepianych narządów w Polsce. Do tej pory listy intencyjne Partnerstwa zostały podpisane w trzynastu województwach.

Przez te dwa lata bardzo intensywne działania prowadzone były zwłaszcza w tych województwach, w których wskaźnik pobrań narządów na milion zamieszkałej ludności był najniższy, zwłaszcza dotyczyło to Małopolskiego, Podkarpackiego i Mazowieckiego - mówi Rynkowi Zdrowia prof. Wojciech Rowiński, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii.

W wyniku realizacji programu liczba pobrań w województwie podkarpackim wzrosła z 1,9 do 3,3 na 1 mln mieszkańców, w woj. małopolskim z 1,9 do 4.

- Niestety, nadal utrzymuje się niska liczba pobrań w woj. mazowieckim.

W założeniach programu zostały określone dwa główne i zasadnicze cele: zwiększenie aktywności w zakresie pobierania narządów od zmarłych oraz rozwój programu przeszczepiania nerek od dawców żywych - przypomina prof. Rowiński.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH