W tej dyskusji musimy pamiętać o kryteriach

Leki inkretynowe - czy i jak je refundować

Nowa generacja leków przeciwcukrzycowych wzbudza spore nadzieje wśród pacjentów oczekujących lepszej kontroli cukrzycy. Przy niedostatku środków, Ministerstwo Zdrowia wskazało na insuliny długodziałające jako te preparaty, które w pierwszej kolejności powinny się stać bardziej dostępne w terapii cukrzycy. Leki inkretynowe pozostają w refundacyjnym "przedpokoju". Wciąż nie ma jeszcze skrystalizowanego pomysłu, jak szerzej uchylić drzwi do stosowania tych preparatów w rodzimej diabetologii.

U podstaw zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wskazujących na celowość stosowania wspomnianych leków leży wiedza, iż insulinoterapia, którą - jak wynika z polskich doświadczeń - w cukrzycy typu 2 trzeba wdrażać u pacjentów w 6-8. roku leczenia, jest skomplikowanym sposobem terapii, obarczonym wysokim ryzykiem występowania niedocukrzeń i przyrostem masy ciała.

Aby odsunąć w czasie tę terapię, można stosować leki inkretynowe - pozwalające obniżać hiperglikemię bez zwiększania ryzyka hipoglikemii, a nawet powodujące redukcję masy ciała.

Kogo będzie stać

Rada Konsultacyjna Agencji Oceny Technologii Medycznych (RK AOTM), rozpatrując wnioski o zakwalifikowanie leków z grupy inkretynowej w leczeniu cukrzycy typu 2 jako świadczenia gwarantowanego, proponowała stosowanie 50% odpłatności. Zdaniem diabetologów, gdyby na takich warunkach wpisano leki inkretynowe na listy refundacyjne, ich dostępność dla pacjentów poprawiłaby się, ale nieznacznie. W przypadku podawanych w iniekcjach inkretynomimetyków cena opakowania wynosiłaby wtedy ok. 250 zł. - Nawet licząc na obniżenie cen przez producenta, te leki pozostałyby drogie - rozważa dr hab. Leszek Czupryniak z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Natomiast w przypadku gliptyn (podawane w tabletkach inhibitory enzymu DPP-IV), ich cena zmniejszyłaby się do ok. 100 zł. - W ten sposób znaleźlibyśmy się bliżej akceptowanej przez pacjentów granicy 30-50 złotych, jaką są skłonni płacić miesięcznie za lek - przypuszcza nasz rozmówca.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH