NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej w Świętochłowicach jest bodaj pierwszą w kraju placówką medyczną, która jednocześnie wdrożyła dwa różne systemy zarządzania jakością. Jesienią ubiegłego roku przychodnia otrzymała certyfikat ISO 9001:2000 oraz akredytację krakowskiego Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Decyzja o takim zintegrowanym wdrożeniu zapadła w kwietniu 2006 roku. To oczywiste, że wszelkie certyfikaty i akredytacje wpływają korzystnie na ocenę rynkową jednostki. Jednak dr Andrzej Łyczba, dyrektor świętochłowickiej Przychodni Medycyny Rodzinnej nie ukrywa, że był jeszcze jeden cel takiej "podwójnej" oceny: - Wdrożenia systemów można znakomicie wykorzystać jako narzędzie zarządcze, integrujące zespół wokół realizacji wspólnego zadania.

Podwójna ocena

Andrzej Łyczba przez sześć lat był menedżerem w firmie Medicover. Właśnie tam już w latach 90. uczył się systemu zarządzania jakością ISO. Dlaczego w Świętochłowicach postanowił skojarzyć ISO z akredytacją CMJ?
- Jednoczesne przeprowadzenie obu wdrożeń wydało nam się interesującym wyzwaniem - przyznaje dyrektor Łyczba. Pytany o praktyczny wymiar wdrożeń obu systemów, podaje "pierwsze z brzegu" przykłady: opisanie całej procedury pracy recepcji, wprowadzenie autorskiego systemu elektronicznej rejestracji pacjentów, ujednolicenie zasad prowadzenia dokumentacji medycznej, przypisanie określonego zakresu kompetencji poszczególnym osobom...
Czy jednak aby uporządkować i efektywnie zorganizować pracę przychodni należało wdrażać dwa systemy?
- System ISO mówi: trzeba mieć misję, strukturę, etc., ale o tym, jak to wszystko zostanie zorganizowane, decyduje sama placówka. Natomiast CMJ zakłada podejście bardziej arbitralne - jednak w dobrym tego słowa znaczeniu - gdyż odwołuje się do pewnych uniwersalnych standardów. Taka jest, w wielkim uproszczeniu, różnica między tymi systemami. Uznaliśmy zatem, że warto poddać się ocenie dwóch niezależnych instytucji.

Nie ma sprzeczności

- W świętochłowickim NZOZ udowodniono, że takie zintegrowane wdrożenie, po pierwsze - jest możliwe, a po drugie - że oba systemy dobrze się uzupełniają - mówił podczas uroczystego wręczenia certyfikatów Andrzej Kostecki, dyrektor ds. certyfikacji TÜV Nord Polska Sp. z o.o.
Z kolei Michał Bedlicki, kierownik gospodarstwa pomocniczego przy krakowskim Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia zaznaczył: - Z moich doświadczeń wynika, że systemami jakości najbardziej są obecnie zainteresowane placówki, które były przekształcane 8-10 lat temu w niepubliczne ZOZ-y (w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej - red.). Osiągnęły już dojrzały etap rozwoju, czyli określoną sprawność organizacyjną i teraz są w stanie zrobić kolejny krok.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH