Zakończyły się konsultacje nowych regulacji w obrocie pozaaptecznym lekami OTC. Projekt zakłada m.in. zmniejszenie dawek substancji i wielkości opakowań. Mniej leków będzie można kupić w sklepach i na stacjach benzynowych.

Jak zapowiadał wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda, prace idą w tym kierunku, by sprzedaż leków w sklepach i na stacjach benzynowych dotyczyła najmniejszych opakowań (2-4 tabletki - nie więcej).

- Nie widzę sensu sprzedaży dużych opakowań takich leków w obrocie pozaaptecznym - wyjaśnia wiceminister zdrowia.

Dobiegły końca konsultacje dotyczące projektowanych zmian w zakresie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do sprzedaży w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktów aptecznych.

O skutkach planowanej przez Ministerstwo Zdrowia regulacji w zakresie sprzedaży pozaaptecznej dla pacjenta i podmiotów gospodarczych dyskutowano 23 stycznia podczas konferencji w Warszawie.

Małe zyski

- Obecnie wartość sprzedaży pozaaptecznej, czyli sprzedaży leków bez recepty w sklepach i na stacjach benzynowych, to 374 miliony zł. To jedynie 3% kwoty, którą Polacy zostawiają w aptekach, kupując rocznie leki za ponad 11 miliardów zł - powiedziała Ewa Jankowska, prezes PASMI. Dodała, że chodzi głównie o leki stosowane doraźnie. Zaznaczyła, że sprzedaż leków poza aptekami nie wzrasta, a wręcz w ostatnim czasie odnotowano spadek o nawet dwa punkty procentowe.

Przekonywała, że dla podmiotów prowadzących sprzedaż pozaapteczną leków, ta działalność jest mało dochodowa; roczna marża sklepu z tytułu sprzedaży leków bez recepty nie przekracza 840 zł.

- Nowa propozycja Ministerstwa Zdrowia spowoduje, że 90% leków, które są obecnie w sprzedaży pozaaptecznej, nie będzie mogło być tam sprzedawane, gdyż nie spełnią nowych kryteriów. Wytwórcy nie zdążą przeprowadzić niezbędnych zmian rejestracyjnych, jak również zmian technologicznych w procesie produkcji. To utrudni dostęp do leków w sklepach oraz na stacjach benzynowych - powiedziała prezes PASMI.

Co na to klienci

Według niej, ze sprzedaży pozaaptecznej wypadnie m.in. niemal 90% leków przeciwbólowych i 100% preparatów stosowanych na przeziębienie, gdyż w projekcie rozporządzenia nie ma propozycji sprzedaży leków wieloskładnikowych. To samo będzie dotyczyć leków dotychczas stosowanych na zgagę i nadkwaśność.

Prezes PASMI odniosła się do analizy z 2015 r. przeprowadzonej przez Federację Konsumentów. Wynika z niej, że 66% klientów oczekuje, aby leki znajdowały się w sprzedaży pozaaptecznej. Zdaniem ankietowanych ważna była bliskość takiego punktu i dostępność czasowa (możliwość wykupienia leków o dowolnej porze dnia i nocy).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH