XV Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa "Unieszkodliwianie odpadów medycznych"

Polskie przepisy dotyczące gospodarowania odpadami medycznymi są niespójne. Nie istnieje rzetelna kontrola czy ewidencja całego systemu postępowania z odpadami.
- Kontroluje się jedynie emisję zanieczyszczeń w spalarniach - stwierdził prof. Janusz W. Wandrasz z Politechniki Śląskiej podczas XV Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej "Unieszkodliwianie odpadów medycznych".
Zdaniem profesora, nieprawdą jest, że spalanie odpadów medycznych jest niebezpieczne. - Ważne jest, jak się spala, a nie co się spala - mówił prof. Wandrasz.
- Autoklawowanie to również termiczny proces unieszkodliwiania odpadów medycznych.
Nie można nakazać stosowania jednego systemu (spalania - przyp. red.), bo ktoś na tym zarabia.

Prywatyzacja?

Prof. Wandrasz zaznaczył, że problemem jest również powstawanie odpadów w procesie unieszkodliwiania. - Muszą powstać przedsiębiorstwa, które zajmą się zagospodarowaniem tych odpadów - stwierdził profesor. Sytuacja w gospodarowaniu odpadami zmieni się, jeżeli nastąpi prywatyzacja służących do tego celu obiektów, należących obecnie do placówek medycznych.
Zdaniem Krzysztofa Kanclerskiego z Państwowego Zakładu Higieny, gospodarowanie i dokumentowanie procesu utylizacji odpadów jest także złe. Jak mówił podczas konferencji, nie jest to kwestia braku nowoczesnych urządzeń, ale ludzi.
Dodał, że jeżeli chodzi o autoklawowanie, to tę metodę stosują nadal podmioty, które dostały na nią pozwolenie jeszcze przed zmianą przepisów dotyczących utylizacji odpadów medycznych.
Wiele placówek, które nie mają własnych zakładów utylizacji, podpisuje umowy na odbiór odpadów ze specjalistycznymi firmami, które przewożą je do przedsiębiorstw specjalizujących się w unieszkodliwianiu.
Pakowanie i przewóz odpadów obwarowane są odrębnymi przepisami. Jak mówiła podczas konferencji dr inż. Monika Malicka z firmy Malex - Zakładu Utylizacji Odpadów w Łodzi, postępowanie z odpadami medycznymi od lat budzi wiele emocji, głównie z powodu braku klarownych definicji i uregulowań prawnych.
Źródła przepisów w tym zakresie to regulacje unijne, m.in. umowa międzynarodowa - ADR, dyrektywy i rozporządzenia UE oraz prawo polskie. Główny problem to brak merytorycznej koordynacji pomiędzy jednostkami prawnymi poszczególnych ministerstw, które nie współpracują ze sobą w celu wyeliminowania wzajemnie wykluczających się przepisów i zaproponowania wykonawcom prawa prostych do stosowania reguł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH