Lecznice mają różną opinię, na którą pracowały przez lata i którą trudno zmienić. Cieszą się dobrą lub złą sławą, wynikającą nie tylko ze świadczonych usług medycznych, ale także z jakości w podejściu personelu do pacjenta.

Atmosfera panująca w szpitalu, choć trudna do unaocznienia w tabelach i wykresach, daje się jednak przełożyć na konkretne liczby i w końcu na przychody: chorzy wybiorą placówkę, o której mówi się dobrze. Przykład? Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim tylko od stycznia do kwietnia br. przyjął 12 tys. pacjentów, przy czym aż 7 tys. spoza powiatu grodziskiego.
O czym świadczy fakt, iż tak wielu chorych zrezygnowało z leczenia w najbliższych lecznicach powiatowych i przyjechało do Grodziska?

Internet skarg i wniosków

Krystyna Płukis, dyrektor grodziskiej placówki, stawia sprawę jasno: pacjent jest najważniejszy, bo bez niego nie ma szpitala. Dlatego obowiązują określone procedury towarzyszące każdej wpływającej skardze. W szpitalu istnieje instytucja rzecznika praw pacjenta, a lada dzień zacznie działać internetowe forum dyskusyjne, którego celem ma być ułatwienie kontaktu pacjentów z dyrektorem lecznicy.
- Nie ma co ukrywać, że jest to przedsięwzięcie związane z pewnym ryzykiem - podkreśla Krystyna Płukis.
- Rejestr skarg prowadzimy od dawna, ale forum internetowe oznacza, że teraz zostaną one ujawnione i każdy będzie mógł wyrobić sobie opinię o naszym szpitalu na podstawie publikowanych treści. Będę osobiście odpowiadała na wszystkie pytania, wątpliwości i skargi, z wyjątkiem tych sformułowanych anonimowo lub wulgarnie. Bo warto podkreślić, że pacjenci potrafią być bardzo agresywni.
Dyrektor Płukis dokładnie monitoruje wszelkie skargi chorych, a jej zastępcy mają obowiązek przygotowania szczegółowych wyjaśnień. W 90% przypadków dochodzi do konfrontacji lekarza z niezadowolonym pacjentem i w większości obie strony wychodzą z gabinetu dyrektora pogodzone. Zwykle prawda leży pośrodku, a do nieporozumień dochodzi najczęściej na skutek przemęczenia i braku czasu u jednych i stresu związanego z pobytem w szpitalu u drugich.

Nerwy na wodzy

Istotnym elementem utrzymania kontaktu z chorymi są również ankiety satysfakcji pacjenta, które pełnomocnik dyrektora do spraw zintegrowanego systemu jakości wyjmuje raz w miesiącu ze skrzynek na oddziałach i przy gabinetach specjalistów, a następnie analizuje wspólnie z dyrektorem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH