Prof. Muir Gray: - Dyrektorzy szpitali, nie mogąc porównać kosztów leczenia chorób, nie mają pojęcia, jaka jest ich pozycja w lidze wydatków.

Nie ma już odwrotu od multidyscyplinarnego podejścia do leczenia, badań i finansowania procedur w oparciu o naukowe dowody płynące z EBHC (Evidence-Based Health Care), czyli medycyny opartej na faktach. Tak widzą świat naukowcy zajmujący się ochroną zdrowia, którzy 2 i 3 października zjechali do Krakowa na międzynarodowe sympozjum "Priorytety w ochronie zdrowia". Gościem konferencji był wybitny ekspert w tej dziedzinie wiedzy, prof. sir Muir Gray, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu w Oxfordzie, twórca terminu Evidence-Based Health Care.
- W ochronie zdrowia jesteśmy w stanie wydać każde pieniądze. Niebawem dojdziemy do sytuacji, w której nie będzie alternatywy dla stosowania EBHC, bo alokacja środków przeznaczanych z pieniędzy publicznych stanie się sprawą krytyczną - tłumaczył podczas sympozjum powody zainteresowania tematem prof. Jacek Ruszkowski, dyrektor Centrum Zdrowia Publicznego w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Warszawie.

Ile kosztuje choroba

Jak twierdzą badacze, aż 80% szeroko rozumianych problemów zdrowotnych społeczeństwa jest wywoływane przez około połowę najczęściej spotykanych chorób. Zdaniem profesora Muir Gray’a, współczesne wyzwania stojące przed służbą zdrowia wymagają szerokiej wiedzy na temat całej sfery związanej z profilaktyką i leczeniem przede wszystkim właśnie konkretnych chorób. Bez takiej wiedzy nie uda się rzecz tak kardynalna, jak choćby racjonalna analiza kosztów.
- Zwykle jest tak, że jeśli zadamy pytanie, ile dyrektor szpitala wydaje na leki, to będzie nam w stanie odpowiedzieć, ale na pytanie, ile kosztuje szpital leczenie poszczególnych chorób, raczej nie uzyskamy odpowiedzi. Dyrektorzy szpitali nie mogąc porównać kosztów leczenia chorób, nie mają pojęcia, jaka jest ich pozycja w lidze wydatków. Wtedy dodatkowych pieniędzy od płatnika domagają się nawet szpitale, które leczą choroby drogo i mało skutecznie - uświadamia decydentom wybitny analityk.
Rzecz też w standardach leczenia.
Leczenie prowadzone w oparciu o wybrane i opisane standardy, oprócz udowodnionych korzyści dla pacjenta, pozwala również na monitorowanie zjawisk zdrowotnych i ułatwia ich analizę. W Anglii efektem takiego myślenia i dbałości o rozsądne wydawanie publicznych pieniędzy jest np. narodowy program zwalczania raka piersi. - Zauważyliśmy, że prawie w każdym szpitalu kobiety otrzymywały różnego rodzaju świadczenia medyczne. Teraz prowadząc leczenie raka piersi mamy jedną i tak samo realizowaną usługę na poziomie narodowym - tłumaczy sir Muir Gray.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH