Koszty wymiany przestarzałej aparatury diagnostycznej w Polsce oszacowano na ponad 3,2 mld zł. Termin zwieńczenia inwestycji - 2010 rok.

Jakość stosowanego sprzętu do diagnostyki obrazowej w ostatnich dwóch latach uległ nad Wisłą wyraźnej poprawie. Nie oznacza to jednak, że jest już bardzo dobrze. Nadal w wielu ośrodkach urządzenia proszą się o wymianę, a diagnostyka obrazowa nadal uchodzi za dziedzinę medycyny generującą głównie koszty...
Ministerstwo Zdrowia oceniło, że w zakładach opieki zdrowotnej średni wiek stacjonarnych aparatów rtg. wynosi 16 lat, echokardiografów - 10, a zestawów do angiografii - 8 lat. To tylko przykłady. W polskich normach mieszczą się jedynie rezonanse magnetyczne, których średni wiek obliczono na 5 lat. Koszty wymiany aparatury medycznej, nie spełniającej już norm, a tym samym i wymogów bezpieczeństwa zarówno pacjenta, jak i personelu, oszacowano na ponad 3,2 mld złotych, a termin zwieńczenia tych inwestycji ustalono na 2010 rok.

Money, money, money...

Termin być może byłby i realny, gdyby nie kasa, którą musiałyby wyłożyć placówki medyczne na zakup sprzętu. - Zakup nowoczesnego sprzętu, dającego cyfrowy obraz i ułatwiającego archiwizację, jest drogą inwestycją - zauważa prof. Jerzy Walecki, szef Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala MSWiA w Warszawie. - Wystarczy powiedzieć, że dwa aparaty rentgenowskie średniej klasy kosztują ponad milion złotych.
Cena tomografu komputerowego wynosi od 2,5 do nawet 8-10 mln zł, a najtańszego, analogowego aparatu rentgenowskiego - ok. 300 tys. zł, natomiast ucyfrowionego - ok. 1 mln zł.
- Rynek sprzętu diagnostycznego jest ogromny i szalenie perspektywiczny. Brakuje na nim jednak sprzyjającego otoczenia finansowego - uważa Jan Małecki, prezes zarządu Carestream Health, firmy oferującej systemy rentgenowskie i informatyczne dla zakładów radiologii.
Nie sposób nie zgodzić się z tą opinią, zwłaszcza gdy podejmie się próbę analizy dostępnych danych liczbowych. Jeśliby przyjąć ocenę firm dostarczających sprzęt za pewnik i uznać, że w 80-90% szpitali należy wymienić aparaturę analogową na cyfrową oraz uwzględnić jedynie wyposażenie szpitali ogólnych, to fragment zaledwie rynku - bo samych aparatów rtg. (tych do wymiany) - wart byłby od 800 mln do 1 mld złotych. Na dziś.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH