Konferencja "bezpieczna Polska - Ratownictwo medyczne"

Adaptacja ratowniczych rozwiązań amerykańskich do warunków polskich nie tylko usprawniłaby nasz system, ale także obniżyłaby koszty, ponoszone przez ratownictwo medyczne - przekonywał podczas konferencji "Bezpieczna Polska - Ratownictwo Medyczne" Marek Kamiński, lekarz medycyny ratunkowej z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w Polsce i w USA.
Wystarczyłoby - zdaniem dr. Kamińskiego - wprowadzić jednolity system powiadamiania i odpowiednio zorganizować pomoc przedszpitalną i szpitalną. Ratownictwo w każdym mieście powinno mieć jeden numer telefonu.
Przeszkolony dyspozytor zbierałby podstawowe dane i zawiadamiał odpowiednie służby, np. o wypadku drogowym. Ponieważ do wypadków bardzo często wzywane jest jednocześnie pogotowie medyczne i straż, w USA ratownicy medyczni mają siedziby w remizach. Szybciej mogą podjąć wspólną akcję.
Standardem pomocy przedszpitalnej powinno być optymalne wykorzystanie tzw. złotej godziny w oparciu o zasadę "load and go". Wiązałoby się to z całkowitą decentralizacją ambulansów rozmieszczonych wachlarzowo wokół szpitali z czynnymi całą dobę oddziałami pomocy doraźnej. Ponieważ rolą karetki byłoby jak najszybsze dotarcie do chorego lub ofiary wypadku i przetransportowanie go do najbliższego oddziału pomocy doraźnej, obsadzone byłyby ratownikami zawodowymi lub ochotnikami.
- Nieprawdą jest, że zawsze w karetce musi być lekarz. W USA jest wezwanie i natychmiast jedzie autobus z ratownikami, którzy wykorzystując ową złotą godzinę, bardzo ważną dla ratowania zdrowia i życia pacjenta, błyskawicznie przetransportowują go do oddziału pomocy doraźnej. Problemem jest czas, a nie umiejętności ratowników - twierdzi dr Kamiński. W przypadku urazów wielonarządowych, pacjenta uratuje właśnie czas i chirurg. - Podstawą nowoczesnego ratownictwa w USA są szpitalne oddziały ratownictwa, gdzie pracują odpowiednio przeszkoleni lekarze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH