W Sejmie o dostępie hurtowni do leków

W prawie farmaceutycznym nie znajdzie się zapis zobowiązujący producentów do zapewnienia hurtowniom stałych dostaw leków w każdej ilości - zdecydowali posłowie sejmowej komisji zdrowia, analizujący poprawki zgłoszone do nowelizacji ustawy, które mają przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków za granicę.

27 listopada sejmowa komisja zdecydowała o wykreśleniu z projektu, wcześniej zaakceptowanej w trakcie prac podkomisji, poprawki zaproponowanej przez Naczelną Radę Aptekarską - poinformowała PAP.

Zapis przewidywał

nałożenie na producentów lub importerów leków obowiązku zapewnienia hurtowniom farmaceutycznym stałych dostaw leków, szczególnie refundowanych, w ilości niezbędnej do zaspokojenia bieżących potrzeb pacjentów.

P o s ł a n k a J a n i n a Okrągły zgłosiła wniosek o wykreślenie tego zapisu; wniosek ten został przyjęty w głosowaniu. Jak mówiła Okrągły, sprawa eksportu równoległego i dostępu do leków nie może być ujęta w poprawce zgłoszonej przez Izbę Aptekarską, ale wymaga odrębnej nowelizacji, aby szczegółowo uregulować kwestie nielegalnego wywozu leków z Polski.

- Poprawka NRA wywołała dużo kontrowersji oraz sugestii, że obróci się to przeciw pacjentom i doprowadzi do niedoboru leków - zwróciła uwagę Janina Okrągły.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki także uznał, że poprawka w kształcie zgłoszonym przez NRA "mogłaby doprowadzić do braków leków, ponieważ przewidywała sprzedaż przez producentów do wszystkich hurtowni w każdej ilości". Jak ocenił, inne były intencje tego zapisu, a skutki mogłyby być wręcz odwrotne.

Zdaniem samorządu

Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej dr Grzegorz Kucharewicz wyjaśnił, że celem tej poprawki było umożliwienie równego dostępu hurtowni do leków i wyeliminowanie zjawiska odwróconego łańcucha dystrybucji.

- Doceniamy, że posłowie zdecydowali się na odrębną nowelizację w kierunku ograniczenia wywozu leków, ale pozostaje problem nierównego dostępu hurtowni do leków od producentów, ponieważ są hurtownie uprzywilejowane, które mają dostęp nieograniczony, i takie, którym producenci odmawiają dostępu do leków lub oferują go w ograniczonym zakresie - mówił Kucharski.

- Trzeba wyeliminować praktyki wybierania sobie przez producentów konkretnych hurtowni - dodał prezes Kucharewicz, wyrażając nadzieję na szybkie prace nad projektem nowelizacji przygotowanym przez PO.

Przewodniczący komisji Tomasz Latos zapewnił, że projekt będzie szybko procedowany.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH