W Katowicach powstała enklawa z mieszkaniami dla seniorów

Trzy 5-kondygnacyjne budynki, przystosowane dla osób starszych i poruszających się na wózkach tworzyć będą tzw. Enklawę Kryształową na katowickim osiedlu Bażantowo. Pierwszy obiekt z 26 mieszkaniami oficjalnie zaprezentowano 13 czerwca.

Obiekty mieszkalne z serwisem dla osób w podeszłym wieku to kolejny etap realizowanego od kilkunastu lat projektu rozbudowy osiedla o charakterze "miasta w mieście". Bażantowo łączy w sobie funkcje: mieszkalne, handlowo-usługowe, sportowe, edukacyjne i rekreacyjne.

Są tam już m.in. centra - sportowe i handlowe - przedszkole, szkoły, przychodnia, a dwa lata temu powstał Dom Opieki nad Osobami Starszymi Senior Residence. Właśnie w jego sąsiedztwie usytuowana została Enklawa Kryształowa.

- Ideę tego przedsięwzięcia można streścić w trzech słowach: bezpieczeństwo, niezależność i integracja - tłumaczy Jacek Piwkowski, wiceprezes firmy Millenium Inwestycje Sp. z o.o., która jest inwestorem Bażantowa.

Demografia jest nieubłagana

Mieszkania z serwisem przeznaczone są m.in. dla osób niepełnosprawnych. Jest część wspólna służąca do wypoczynku i spotkań, jest system przywoławczy, a personel, także medyczny, pozostaje w stałej gotowości.

Jacek Piwkowski zwraca uwagę na lokalizację mieszkań. Z jednej strony Enklawa Kryształowa położona jest na osiedlu ze szkołami i obiektami usługowo-handlowymi służącymi wszystkim mieszkańcom. W ten sposób na Bażantowie nie powstają getta osób starszych czy niepełnosprawnych.

Z drugiej strony wszystkie usługi, a także przychodnia, są blisko Enklawy. Można do nich dotrzeć bez żadnych barier. Mieszkania (na sprzedaż lub wynajem) są jedno-, dwu- oraz trzypokojowe i mają zróżnicowany metraż: od 34 do 73 m kw.

- Tego rodzaju oferta optymalizuje także wydatki jednostek samorządu terytorialnego w obszarze opieki nad osobami starszymi, a także niepełnosprawnymi. Demografia jest nieubłagana, osób starszych przybywa, a środki publiczne zawsze będą ograniczone - mówi Jacek Piwkowski.

Dodaje, że ze względu na sytuację demograficzną należy tworzyć miejsca dedykowane osobom starszym w zależności od ich stanu zdrowia oraz statusu materialnego. Dla mniej zamożnych osób są na Bażantowie również tzw. mieszkania wspomagane, "quasi komunalne". Ich lokatorzy także mogą korzystać z serwisu pielęgnacyjno-opiekuńczego oraz pomocy w codziennych czynnościach.

Opieka nie może być rozproszona

- Aby opieka była dostępna, nie może być rozproszona. Dlatego takie przedsięwzięcie, jak Enklawa Kryształowa powinno wchodzić w skład szerszego klastra senioralnego, który tworzą m.in. domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze oraz właśnie mieszkania przeznaczone dla seniorów - wyliczał prezes Piwkowski.

Część projektu na katowickim Bażantowie stanowi również tzw. strefa mieszkańca. Składa się z recepcji z zapleczem, salonu dziennego, biblioteki, kącika karcianego oraz szachowego i jest połączona z tarasem i letnim ogrodem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH