Ponad 430 osób uczestniczyło w XIII Zjeździe Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego (15-19 czerwca 2011 r., Jachranka).

- Sesje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, sale były pełne, a dyskusje bardzo interesujące, niekiedy również pełne emocji. Frekwencja podczas szkoleń była również bardzo dobra: w kursach LLL (odbyły się 4 moduły) wzięło udział ponad 25 osób, sporym powodzeniem cieszyły się również warsztaty żywieniowe - informuje na stronie internetowej Towarzystwa dr Stanisław Kłęk, prezes PTŻPiD.

Szeroka tematyka zjazdu obejmowała między innymi takie zagadnienia, jak: podstawy leczenia żywieniowego, żywienie kliniczne a dietetyka, leczenie żywieniowe w onkologii, zaburzeniach czynności jelit oraz u dzieci z niewydolnością jelit.

Z raportu przygotowanego przez Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego wynika, że od 30 do 50% pacjentów trafiających do polskich szpitali jest niedożywionych. Ponad 70% z nich z objawami niedożywienia wypisywanych jest do domów.

To, że pacjenci przychodzą do szpitala niedożywieni, można wytłumaczyć w jasny sposób - często niedożywienie wynika z przechodzonych chorób, braku możliwości przyjmowania normalnych posiłków. Ale fakt, że po przebytym leczeniu większość z nich opuszcza szpital również z objawami niedożywienia, to według specjalistów powód, aby bić na alarm.

Specjaliści z PTŻPiD postulują m.in. wprowadzenie obowiązkowych bilansów odżywienia przy przyjęciu i wypisie ze szpitala. - To byłoby najlepsze rozwiązanie systemowe. Tak jak prowadzona jest karta z historią choroby, powinien być monitorowany stan odżywienia pacjenta - powiedział TVP Info dr Stanisław Kłęk jeszcze przed rozpoczęciem zjazdu.

- Zależy mi bardzo na tym, aby tematyka leczenia żywieniowego, nie tylko w środowisku medycznym, była tak rozpoznawalna i powszechna jak ta z zakresu kardiologii czy onkologii - mówił niedawno dr Kłęk w rozmowie z Rynkiem Zdrowia. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH