Już 30samorządów z własnych środków szczepi przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Powiat inowrocławski (woj. kujawsko-pomorskie) jednak jako pierwszy w Polsce zdobył fundusze na takie szczepienia w ramach Mechanizmu Finansowania Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Starostwo pomysł zgłosiło 1 września 2007 roku. Weryfikacje i oceny w Polsce i w Brukseli zajęły prawie 1,5 roku. Ostateczna ocena propozycji była pozytywna.

- Trzeba było dużej determinacji i samozaparcia - przyznaje Sławomir Szeliga, wicestarosta inowrocławski i lekarz - by pozyskać po ponad dwóch latach pieniądze na szczepienia przeciwko brodawczakowi ludzkiemu (HPV), wywołującemu raka szyjki macicy. Darczyńcy, którymi są rządy Norwegii, Islandii i Liechtensteinu, przyjęli warunki proponowane w projekcie inowrocławskiego starostwa.

Edukacja i prewencja w jednym

- Nasz projekt jest dwustopniowy i polega na przeprowadzeniu w województwie kujawsko-pomorskim kampanii edukacyjno-informacyjnej na temat profilaktyki raka szyjki macicy, w tym na temat szczepień i badań cytologicznych oraz szczepień ochronnych przeciwko HPV w powiecie inowrocławskim - wyjaśnia Sławomir Szeliga.

Starostwo zaproponowało montaż finansowy z wkładem własnym. 85% potrzebnej kwoty, szacowanej na prawie 3,9 mln złotych, wyłożyły kraje unijne, a 15% (ponad 582 tys. złotych) - powiat i osiem gmin.

Rozpoczęła się już kampania edukacyjno-informacyjna, a w grudniu ruszyły szczepienia 12-latek, zgodnie z rekomendacjami WHO i Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

- Zakładamy zaszczepienie trzech roczników dziewcząt, w sumie 2317 osób - mówi Szeliga i wyjaśnia, że szczepienia powinny zakończyć się w kwietniu 2011 roku.

Jak podaje prof. Krzysztof Tomasz Niemiec, kierownik Zakładu Zdrowia Prokreacyjnego Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, dotychczas przeciwko HPV zaszczepiono ok. 80 tys. osób. Niewielki udział w tej liczbie mają osoby, które na szczepienia wyłożyły 1500 złotych z prywatnej kieszeni. Większość z nich, gdy szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego znalazły się na liście szczepień zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia, skorzystała z tej formy profilaktyki dzięki akcjom samorządowym.

Specjaliści szacują, że już 30 samorządów przeprowadza kampanie zapobiegające rakowi szyjki macicy wśród nastolatek. Warto tu przypomnieć, że pierwszą gminą, która podjęła taką inicjatywę, były Polkowice. Program bezpłatnych szczepień podjęły samorządy m.in. w Polanicy-Zdroju, Dobromierzu, Marklowicach, Ożarowicach, Kleszczowie, Kobierzycach i Strykowie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH