Ministerstwo Zdrowia wyraziło zgodę na utworzenie piętnastego centrum urazowego. Powstanie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie. Placówka od dłuższego czasu zabiegała o taką zgodę.

W Polsce działa obecnie czternaście centrów urazowych, teraz będzie piętnaste. Województwo śląskie ma ponad 4 miliony mieszkańców i tylko jedno centrum urazowe w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu. Teraz powstanie drugie (dla dorosłych) w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie.

- Dostaliśmy pismo z ministerstwa, mamy zgodę na utworzenie centrum urazowego w Częstochowie - informuje Jolanta Pietrzak-Wolny, zastępca dyrektora wydziału nadzoru opieki zdrowotnej w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Woj ewoda ś ląs k i wpi s a ł już cen t rum ur a zowe w Częstochowie do planu systemu ratownictwa medycznego, jako podstawowego dokumentu mającego kształtować system państwowego ratownictwa medycznego dla województwa śląskiego. Przesłał także do resortu zdrowia projekt aktualizacji planu w celu jego zatwierdzenia. Ten MZ zatwierdziło.

Do zadań centrum urazowego należą: przyjmowanie oraz kompleksowa diagnoza i wielospecjalistyczne leczenie pacjenta w zakresie ciężkich, mnogich lub wielonarządowych obrażeń ciała. Centrum urazowe winno zabezpieczyć świadczenia dla co najmniej 1 mln mieszkańców.

Leczeniu w centrach urazowych powinni być poddawani pacjenci z urazami wielonarządowymi, ofiary wypadków, m.in. w ruchu lądowym.

- Przez Częstochowę i cały subregion północny województwa będzie przebiegała autostrada. A statystyki wypadkowości w ruchu lądowym wskazują, że już obecnie mamy do czynienia z wysoką wypadkowością na tym terenie - twierdzi Ryszard Majer, radny Sejmiku Województwa Śląskiego, inicjator powstania centrum urazowego w częstochowskim WSzS.

W najbliższym czasie ze środków unijnych na utworzenie centrum urazowego szpital otrzyma z ministerstwa ponad 20 mln zł. Szpital będzie musiał dostosować swoją infrastrukturę do określonych przepisami wymagań.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH