W 2016 r. skończy się świadczenie prostych usług po niskich kosztach

W jaki sposób nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz prawa zamówień publicznych wpłynie na rynek usług świadczonych dla szpitali przez podmioty zewnętrzne w formule outsourcingu?

Na to pytanie odpowiadał podczas sesji "Zdrowy szpital, czyli jaki?" Bogdan Dzik, prezes zarządu Impel Cleaning Sp. z o.o.

Jego firma obsługuje 186 szpitali (natomiast ponad 360 szpitali w Polsce zleca wykonywanie prostych usług firmom zewnętrznym). -Świadczymy usługi w oparciu o ustawę Prawo zamówień publicznych, w której królowała najniższa cena. Obecnie ulega to zmianie. Rok 2015 jest ostatnim, kiedy świadczenie prostych usług, jak np. sprzątanie, realizowane jest po niskich kosztach - powiedział prezes Dzik i wyjaśnił, że zmienia się rynek pracy - brakuje ludzi, którzy gotowi są pracować na umowach zleceniach.

- Ubiegłoroczne zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych przewidują m.in. "ozusowanie" umów zleceń, co w 2016 r. spowoduje wzrost kosztów realizacji usług nawet o 40% - dodał.

- Mam wrażenie, że nie wszyscy mają świadomość tego, co się wtedy wydarzy w obsłudze szpitali. Ustawodawca dał 16 miesięcy na przygotowanie się. Chodziło o to, żeby właściciele szpitali mieli czas na przygotowanie wyższych budżetów - powiedział Bogdan Dzik i podkreślił, że zakończyła się era niskich kosztów.

- Nadeszła pora podniesienia cen na proste usługi, które w Polsce są niedoszacowane. Będą one droższe, ale dla wszystkich firm konkurujących na rynku - zwrócił uwagę.

Podkreślił, że "ozusowanie" umów zleceń i wzrost płacy minimalnej wpływa na wszystkich przedsiębiorców, co oznacza, że każdy wiarygodny dostawca usług będzie zobligowany do uwzględnienia tego w kalkulacji kosztów.

W kontekście spodziewanych podwyżek, zdaniem prezesa Dzika, korzystnie ocenić należy nowelizację ustawy Prawo zamówień publicznych. Zmiany wprowadzone w sierpniu ubiegłego roku sprzyjają m.in. odchodzeniu od dominującej roli ceny w postępowaniach przetargowych, a tym samym przyczynią się do podnoszenia jakości usług i poziomu bezpieczeństwa zarówno szpitali, jak i pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH