Fundacja Iskierka, która zajmuje się budowaniem systemów wsparcia dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin, realizuje projekt innowacyjnego zastosowania technologii Kinect w rehabilitacji.

Dzięki możliwości sterowania ruchami całego ciała technologia Kinect rewolucjonizuje sposób używania gier komputerowych.

- Spodobała się nam właśnie swoboda ruchu, bez dodatkowych czujników czy kabli, oraz to, że ruch jest połączony z naturalną dla dzieci potrzebą zabawy. Tak powstał pomysł, żeby stała się ona elementem wspierającym proces rehabilitacji - mówi Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes zarządu Fundacji Iskierka.

Wskazuje, że trudno jest zmobilizować dzieci do systematycznych ćwiczeń, a praca z fizjoterapeutą trwa nieraz miesiące czy lata.

- Przywracanie dziecku prawidłowych funkcji to czasochłonny proces, wymagający cierpliwości i determinacji.

Tutaj nareszcie można to osiągać poprzez wspólną zabawę. Teraz w szpitalu mali pacjenci mogą pograć w siatkówkę plażową lub zaadoptować małego tygrysa - podkreśla Jolanta Czernicka- Siwecka.

W ramach ogólnopolskiego projektu innowacyjnego zastosowania gier komputerowych w procesie rehabilitacji dzieci onkologicznych i wsparcia terapeutycznego na dziecięcych oddziałach szpitalnych, realizowanego przez Fundację Iskierka dzięki wsparciu firmy Microsoft, pod koniec 2010 r. zainstalowano pierwsze zestawy Kinect w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach i Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii. Gry przygodowe, tańce oraz możliwość opieki i zabawy z wirtualnymi zwierzętami podbiły serca małych pacjentów.

- Personel medyczny obawiał się, czy obsługa nie będzie zbyt skomplikowana.

Okazało się jednak, że dzieci z łatwością poruszają się w świecie przygód lub sportu. Obecnie Kinect z powodzeniem już funkcjonuje w Katowicach, Chorzowie, Zabrzu, Łodzi, Lublinie, Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu, Olsztynie, Warszawie i w Gdańsku. Docelowo chcielibyśmy, aby trafił do wszystkich ośrodków leczenia chorób onkologicznych u dzieci w Polsce - podkreśla Jolanta Czernicka-Siwecka.

Dodaje, że Kinect jest entuzjastycznie przyjmowany przez dzieci, które zamiast leżeć w łóżku czy spacerować po szpitalnych korytarzach, mogą zagrać wspólnie z innymi dziećmi, rodzicami czy personelem medycznym, a i rehabilitacja nie kojarzy im się już tylko z monotonnymi ćwiczeniami.

- Obserwujemy też, jak fantastyczne zastosowanie ma Kinect w procesie wsparcia psychologicznego, odreagowania stresu towarzyszącego chorobie, komunikacji zarówno z rodzicami, jak i personelem medycznym - mówi prezes Iskierki. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH