Uwaga, nadchodzi powikłanie...

Monitorowanie płynu w płucach u pacjentów z niewydolnością serca

Pomimo optymalnego leczenia farmakologicznego, w wielu przypadkach niewydolność serca postępuje, a stale pogłębiające się uszkodzenie komór serca prowadzi do zgonu. Około 40% pacjentów cierpiących na niewydolność serca umiera w ciągu roku od postawienia diagnozy.

Osoby z umiarkowaną i poważną niewydolnością serca borykają się z ograniczeniami w codziennym życiu, bólem, problemami z poruszaniem się, stanami lękowymi. - Bardzo dobrze leczymy ostre stany wieńcowe. Coraz więcej ludzi przeżywa zawał serca, ale pojawiają się nowe problemy - arytmia i niewydolność serca - które wcześniej nie występowały z taką częstotliwością - mówił niedawno Rynkowi Zdrowia dr Oskar Kowalski, kierownik Pracowni Elektrofizjologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Elektroterapia - np. za sprawą wszczepialnych defibrylatorów - przedłuża i ułatwia życie m.in. właśnie tym osobom, które zostały uratowane z ostrych zespołów wieńcowych. Kardiowerter-defibrylator (ang. ICD, implantable cardioverter defibrillator) to niewielkie urządzenie elektroniczne, którego zadaniem jest rozpoznawanie groźnej dla życia arytmii serca i przerwanie jej poprzez wykonanie odpowiedniej interwencji elektrycznej.

Jeżeli ICD wykryje niebezpieczną arytmię, wysyła silny impuls elektryczny, przywracający normalny rytm pracy serca i w ten sposób zapobiega nagłej śmierci sercowej.

Stymulacja resynchronizująca

- Natomiast defibrylator z funkcją resynchronizacji (CRT-D) ma wszystkie funkcje "zwykłego" defibrylatora, czyli może przerwać arytmię, ale istotą jego działania jest przywrócenie synchronii skurczu u osób, u których występuje zbyt słabe kurczenie serca (wskutek np. przebytego zawału), a dodatkowo asynchroniczne kurczenie - dodaje dr Oskar Kowalski.

- CRT-D ma dodatkową elektrodę stymulującą lewą komorę. To umożliwia stymulację dwukomorową, czyli urządzenie działa jak stymulator z dwóch stron - lewej i prawej. Ta właśnie dodatkowa funkcja daje pożądaną w określonych przypadkach resynchronizację - tłumaczy nam dr Dariusz Jagielski z Pracowni Elektrofizjologii Klinicznej w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH