99% produktów leczniczych w internecie to leki sfałszowane

W ostatnich latach odnotowano znaczny wzrost leków sfałszowanych, które trafiły do legalnego łańcucha dystrybucji w Wielkiej Brytanii. Kraje UE podjęły wspólne działania na rzecz uszczelnienia kanałów dystrybucji i wymiany informacji o próbach wprowadzenia leków podrobionych do licencjonowanych dystrybutorów. W Polsce powstał w tym celu Zespół ds. Sfałszowanych Produktów Leczniczych.
- Według mojej wiedzy, dotąd nie stwierdzono w legalnym obrocie w Polsce ani jednego przypadku pojawienia się leku sfałszowanego - deklaruje Zofia Ulz, Główny Inspektor Farmaceutyczny.
Chodzi oczywiście o obrót legalny, bo problem istnieje w dystrybucji nielegalnej.
Sfałszowane leki można nabyć przez internet, na bazarach, w klubach fitness, siłowniach. Maciej Majer z GIF twierdzi, że szacunkowo nawet 99% produktów leczniczych w internecie to leki sfałszowane.
Zdaniem Andrzeja Tarasiewicza, prezesa Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych, instytucje nadzoru farmaceutycznego powinny zwrócić większą uwagę na kontrolę wszystkich kanałów dystrybucji leków.
- Jesteśmy często kontrolowani, wprowadzanie grafiku kontroli czy narzucanie nam dodatkowych obowiązków niczego nie wnosi, bo sami dbamy o szczelność obrotu - stwierdził prezes Tarasiewicz podczas konferencji "Bezpieczeństwo obrotu lekiem - zero tolerancji dla leków podrobionych". - Jesteśmy za zwiększeniem kontroli kanału pozaaptecznego, bo gros problemów z lekami podrobionymi powstaje w wyniku handlu przez internet, zakupów na bazarach i w sieciach pozaaptecznych.
Problem leków sfałszowanych na świecie jest znaczny. Nawet w takich krajach jak USA i Kanada odnotowuje się zgony pacjentów na skutek zażycia leków podrobionych.
Niepokojący jest szybki przyrost tych leków, w 2006 roku zaobserwowano 384-procentowy wzrost ujawnionych podróbek.
- Stwierdzamy znaczny wzrost liczby odkrytych leków sfałszowanych w krajach rozwiniętych - zauważa Andrzej Tarasiewicz. - Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w krajach rozwijających się.
O ile średnia światowa leków podrabianych oceniana jest na 10% wszystkich leków w obrocie, to są kraje, jak Nigeria, gdzie ten odsetek sięga 50%. Tam podrabianiem leków zajmują się gangi, dla których zyski ze sprzedaży leków sfałszowanych przewyższają dochody z narkotykowego biznesu.
Inspektorzy farmaceutyczni i osoby zwalczające proceder są eliminowane fizycznie. Pierwszy lek sfałszowany w Nigerii odnotowano już w 1968 roku.
Obecnie podrabiane są nie tylko preparaty należące do kategorii "lifestylowych", ale rownież antybiotyki, szczepionki przeciwmalaryczne i leki ratujące życie. Łącznie proceder fałszowania dotyczy ok. 2,5 mln produktów. Do najczęściej podrabianych leków w USA należą: sildenafil, tadalafil i vardenafil.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH