Pierwszy miesiąc obrad Białego Szczytu.

Po co ten szczyt? Pierwsze posiedzenie Komitetu Sterującego Białego Szczytu po miesiącu od inauguracji obrad, któremu przewodniczył wybitny prawnik prof. Marek Safjan, sprowadziło się de facto do tego pytania. Przewodniczący zespołów problemowych przedstawiali kolejno rezultaty prac ich zespołów. Były to stanowiska zawierające litanię postulatów (przede wszystkim zwiększenia finansowania ochrony zdrowia) oraz zdania odrębne szeregu uczestników. Czy tak miało być?
Już wcześniej widać było problemy związane z tym, co ma być przedmiotem obrad zespołów. Na przykład zespół do spraw pacjenta debatował m.in. nad przesłanym przez Ministerstwo Zdrowia projektem o prawach pacjenta, podczas gdy inne nie miały takiego materiału i wysłuchiwały pomysłów uczestników na uzdrowienie sytuacji w danym sektorze lub też informacji rządu czy Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczących pewnych wybranych kwestii.

Irytacja

Pewne jest jedno, że wszyscy uczestnicy szczytu zadowoleni z niego nie są i wyczuć można wręcz irytację. Po posiedzeniu zespołu do spraw finansowania systemu ochrony zdrowia oraz ubezpieczeń dobrowolnych przedstawiciel Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Piotr Śliwiński mówił, że niemal jedyne, co jasne, to to, że przeliczenia niezbędne do tego, by dowiedzieć się, ile jest pieniędzy w systemie, to "rzecz niezwykle mozolna i trudna do wykonania".
- W dalszym ciągu możemy mówić o koszyku, który jest pusty - powiedział z przekąsem Piotr Śliwiński.
Tę irytację dało się też wyczuć na posiedzeniu Komitetu Sterującego, podczas którego lwią część czasu przeznaczono na dyskusję... o kwestiach proceduralno-metodycznych.
- Generalny nasz problem to określenie, kto występuje w jakiej roli i co ma być efektem naszych prac - mówił Bogdan Zacharski, pełnomocnik zarządu Izby Gospodarczej Polmed, reprezentujący także Business Centre Club. - Nie ma bowiem w tej kwestii porozumienia.
- Zostaliśmy wpuszczeni w kanał opiniowania projektów ustaw - mówił Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Inni uważają, że to właśnie ustawy przedstawione przez rząd powinny być przedmiotem obrad szczytu...

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH