Dotarliśmy do listy leków, na które NFZ wydał najwięcej pieniędzy w I półroczu 2008 roku. Płatnik zapowiada kontrolę preskrypcji tych leków, których koszty refundacji wydają się zbyt wysokie.

Lek stosowany w leczeniu schizofrenii jest produktem, na który w I półroczu 2008 r. NFZ poniósł największe wydatki refundacyjne w sprzedaży aptecznej. Wysokość refundacji olanzapiny w tym okresie wyniosła ponad 131 mln zł. Portal rynekzdrowia.
pl dotarł do listy polskich blockbusterów, czyli produktów, które przynoszą swoim wytwórcom największe przychody z puli środków publicznego płatnika (patrz ramka).
Narodowy Fundusz Zdrowia dokonał analizy substancji czynnych, które generują największe koszty dla płatnika (bez programów terapeutycznych i katalogu chemioterapii). Płatnik zapowiada kontrolę preskrypcji tych leków, których koszty refundacji wydają się zbyt wysokie.

Psychiatria

W rankingu 30 substancji czynnych, na które w ramach refundacji aptecznej płatnik ponosi największe nakłady, przewodzi olanzapina, lek na schizofrenię.
- Wydajemy na nią w skali roku ponad ćwierć mld zł - powiedział Rynkowi Zdrowia Rafał Zyśk, dyrektor departamentu gospodarki lekami NFZ, i zapowiada uszczelnienie preskrypcji oraz refundacji w psychiatrii leków na schizofrenię.
Tak wysokie wydatki na olanzapinę są efektem tego, że choć jest refundowana tylko w schizofrenii, okazała się lekiem skutecznym, a więc i przepisywanym również w innych zaburzeniach psychicznych.
Dla Funduszu największym problemem jest weryfikacja, czy lek był zaordynowany w schizofrenii, czy też w innej chorobie. A jak wiadomo, schizofrenii nie wykryjemy ani w RTG, ani w USG, ani w badaniach krwi. Cała psychiatria jest bardzo trudna do weryfikacji dla kontrolerów Funduszu.
Dyrektor Rafał Zyśk zapowiada przegląd rozwiązań przyjętych w innych krajach i sposobów uszczelnienia systemu refundacji farmakoterapii w zakresie psychiatrii. Planowane są także w tej kwestii rozmowy płatnika z konsultantem krajowym w dziedzinie psychiatrii oraz Ministerstwem Zdrowia.
- Może zasadne byłoby uwzględnienie na wykazach refundacyjnych innych chorób, w których olanzapina jest skuteczna - dodaje Rafał Zyśk .

Alergologia

Drugim obszarem terapeutycznym, w którym ze względu na wysokie nakłady Fundusz podejmie działania uszczelniające system, jest alergologia i leki przeciwastmatyczne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH