Przedstawiciele firm zajmujących się tzw. importem równoległym leków przedstawili propozycje zmian prawnych, pozwalających przywrócić dostępność do sprowadzanych przez siebie farmaceutyków.

Do końca 2011 roku obowiązywała zasada tzw. refundacji ułomnej, dzięki której farmaceuta mógł wydać w aptece lek tańszy niż ten przepisany na recepcie, nawet jeśli lek nie znajdował się na wykazie.

Jak producent

- Ten mechanizm w najlepszym stopniu odpowiadał specyfice importu równoległego, który cechuje się dużą dynamiką - ocenił Mariusz Kondrat, z kancelarii prawno-patentowej Kondrat podczas I Forum Importu Równoległego (Warszawa, 22 maja 2012 r.).

Dodał: - Wprowadzenie ustawy o refundacji leków całkowicie zmieniło otoczenie do prowadzenia tego rodzaju działalności. Na obecnych wykazach praktycznie nie ma leków sprowadzanych w ramach importu równoległego.

Zdaniem importerów, ustawodawca zapomniał o tej formie dystrybucji leków. Zapisy w ustawie re-fundacyjnej tylko w minimalnym stopniu umożliwiają prowadzenie importu.

Przedsiębiorca nie musi m.in. podawać informacji o refundacji w innych krajach, o patentach i wyłączności danych czy o działalności naukowo-badawczej. Jest zobowiązany wskazać jedynie cenę zbytu netto leku z państwa, z którego produkt jest sprowadzany.

Jednak pozostałe wymagania dotyczące składania wniosków o objęcie refundacją nałożone na importerów są takie same jak na wytwórców leków oryginalnych. Dalsze funkcjonowanie importu równoległego w tej formule traci rację bytu.

- Ustawa jest dobra i nie chcemy zmiany systemowej czy rewolucji.

Chcemy jedynie uproszczonej ścieżki wpisywania leków z importu równoległego na wykazy refundacyjne - wyjaśnia Tomasz Dzitko, prezes Stowarzyszenia Importerów Równoległych Produktów Leczniczych (SIRPL).

Przekonywał, że efektem tych zmian będą oszczędności: - Gdyby dzisiaj na wykazach refundacyjnych znalazły się wszystkie leki, które mają pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w ramach importu równoległego, byłoby to źródłem ok. 6 mln zł oszczędności dla NFZ.

Dlatego przedsiębiorcy proponują zmiany, które uprościłyby zasady wydawania decyzji refundacyj-nych dla produktów z importu równoległego. Chodzi m.in. o zagwarantowanie przez importera ceny o 10% niższej od produktu referencyjnego znajdującego się na wykazie.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH