27 marca na stronie internetowej NFZ ukazała się "Informacja w sprawie decyzji administracyjnych dotyczących objęcia refundacją leków z zakresu chemioterapii i programów lekowych".

Został opublikowany "w związku z napływającymi do Centrali NFZ zapytaniami dotyczącymi przekazanych 19 marca br. kopii decyzji administracyjnych Ministra Zdrowia o objęciu refundacją leków stosowanych w chemioterapii oraz (czterech) programach lekowych".

To nie jest podstawa

Jak informuje rzecznik NFZ Andrzej Troszyński, te "decyzje administracyjne nie są podstawą do wydania przez Prezesa NFZ zarządzenia, jak również ogłoszenia i przeprowadzenia postępowań konkursowych. Taką podstawą może być, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dopiero obwieszczenie Ministra Zdrowia".

21 marca Ministerstwo Zdrowia przedstawiło komunikat podpisany przez rzecznika prasowego ministerstwa Agnieszkę Gołąbek, potwierdzający, że od 1 lipca 2012 r. lek w ramach programu lekowego będzie finansowana ze środków publicznych na podstawie decyzji administracyjnej o objęciu refundacją tego leku.

Jak wynika z pisma, które przesłała Gazecie Wyborczej rzecznik prasowy, być może minister wcale nie zamierza prosić Agencji Oceny Technologii Medycznych o rekomendacje dla leków w programach. GW analizując treść pisma, konkluduje, iż minister wyda po prostu obwieszczenie, że leki te są objęte refundacją.

- Pacjenci nie stracą dostępu do leczenia, bo do NFZ na bieżąco przekazywane są informacje o objęciu refundacją kolejnych programów lekowych - zapewniała GW Agnieszka Gołąbek.

Jak formułował to MZ z 21 marca, aby "dostęp do tych świadczeń był nieprzerwany i niezakłócony, Narodowy Fundusz Zdrowia powinien odpowiednio wcześniej przygotować i ogłosić postępowanie w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu programów lekowych, tak by nowe umowy w tym zakresie były zawarte najpóźniej 30 czerwca 2012 r. i mogły być realizowane od 1 lipca 2012 roku".

Komunikat precyzował też, co do tej pory zrobiło w tej sprawie MZ. Otóż do NFZ "zostały przekazane ostateczne decyzje o objęciu refundacją i ustaleniu ceny urzędowej dla leków stosowanych w ramach chemioterapii (w tym terapii wspomagającej) oraz w ramach programów lekowych, wydane w grudniu 2011 r. po negocjacjach przeprowadzonych w trybie art. 67 ustawy o refundacji. Decyzje te stały się ostateczne w styczniu 2012 roku".
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH