Najważniejsze zagadnienia dotyczące medycyny pracy reguluje ustawa o służbie medycyny pracy z 1997 r. z późniejszymi zmianami, z których ostatnia została wprowadzona w 2008 r.

Resort spraw wewnętrznych

Wszelkie zmiany wprowadzane są jednak na bieżąco poprzez rozporządzenia ministrów właściwych do wykonywania tejże ustawy.

5 stycznia 2012 r. weszło w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych w sprawie służby medycyny pracy. Wskazuje m.in., kto może przeprowadzać badania profilaktyczne w ramach medycyny pracy w jednostkach podległych resortowi spraw wewnętrznych.
Rozporządzenie określa również, jakie kwalifikacje powinien posiadać kierownik placówki medycyny pracy.

Również 5 stycznia 2012 r. resort spraw wewnętrznych wydał rozporządzenie dotyczące zadań medycyny pracy wobec pracowników i funkcjonariuszy podległych resortowi, uwzględniające specyfikę i ryzyko zawodowe w jednostkach podległych MSW.

Służba medycyny pracy leży nawet w kręgu zainteresowania ministra sprawiedliwości, który wydał w lipcu 2011 r. rozporządzenie z zakresu zadań służby medycyny pracy wobec pozbawionych wolności; przepisy zapewniają osobom, które pracują w okresie wykonywania kary, świadczenia w zakresie medycyny pracy.

Medycyna dla kolei

W styczniu 2011 r. minister infrastruktury wydał rozporządzenie w sprawie zadań medycyny pracy wynikających ze specyfiki ryzyka zawodowego osób zatrudnionych w transporcie kolejowym.

W maju 2011 r. ukazało się rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie szczegółowego sposobu, trybu tworzenia i organizacji służb wykonujących zadania odpowiednie do zadań służby medycyny pracy w Polskich Kolejach Państwowych.

Ważne dla pracodawców

Rozporządzenie ministra zdrowia z 13 września 2011 r. dotyczy zadań służby medycyny pracy, których wykonywanie przez osoby niebędące lekarzami wymaga posiadania dodatkowych kwalifikacji.

Rozporządzenie to wskazuje, że zadania obejmujące medycynę pracy będą wykonywane przez pielęgniarki, które uzyskały tytuł pielęgniarki specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa w ochronie zdrowia pracujących.

Pielęgniarka, która chce się zajmować medycyną pracy, będzie musiała uzyskać tytuł pielęgniarki specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa w ochronie zdrowia pracujących lub ukończyć odpowiedni kurs kwalifikacyjny.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH