Usprawniona komunikacja

Digitalizacja diagnostyki obrazowej (RTG, TK, RM, MG, PET itd.) wymusza stosowanie narzędzi informatycznych nie tylko do analizowania wyników badań, ale także zarządzania zgromadzonymi danymi oraz ich składowania; podkreślmy: bezpiecznego składowania.

Bezpieczeństwo danych to przede wszystkim gwarancja:
  • dostępu do nich tylko dla uprawnionych,
  • trwałości ich składowania.
Cyfrowej diagnostyce obrazowej dedykowany jest RIS (Radiological Information System), czyli radiologiczny system informacyjny. Grupuje on w sobie tzw. moduł zleceń medycznych i obsługi pacjentów z archiwizacją i transmisją obrazów. Ta druga składowa RIS to PACS, czyli Picture Archiving and Communication System.

Z otwartego źródła

PACS - skrótowo rzecz ujmując - służy nie tylko do ekonomicznego składowania danych, ale także szybkiego wyszukiwania obrazów wynikających z zastosowania badania obrazowego przy równoczesnym dostępie w wielu miejscach przy użyciu różnych metod; najczęściej z wykorzystaniem technologii Web.

PACS zastępuje tradycyjne rozwiązania, czyli magazynowanie klisz w jednym - z ograniczonym dostępem - miejscu, co przy nieporównywalnie tańszym składowaniu wynikowym cyfrowego zapisu czyni go ekonomicznie efektywniejszym.

Dzięki możliwości praktycznie nieograniczonego dostępu do danych możliwe jest ich wykorzystanie nie tylko w procesie leczenia w miejscu ich wytworzenia, ale także poza nim.

To z kolei otwiera możliwości wykorzystania urządzeń diagnostyki obrazowej w telemedycynie, czyli per saldo: optymalnego - z punktu widzenia ekonomiki - wykorzystania sprzętu medycznego.

System jest przystosowany do współpracy z innymi informatycznymi narzędziami wspomagającymi działanie jednostki (jednostek) ochrony zdrowia, w tym oczywiście z HIS, czyli szpitalnym systemem informatycznym.

PACS można mieć za darmo, bowiem w internecie są rozwiązania oparte na otwartym kodzie źródłowym. Dla przykładu OpenSource PACS używa Instytut Women’s Health (University College London) do składowania i transmisji obrazów USG. Swoich użytkowników ma również Cdmedic PACS Web. Wszelako darmowe aplikacje mają również i słabe strony: przede wszystkim brak pomocy technicznej oraz brak gwarancji, że będą w przyszłości rozwijane.

W tej sytuacji sprawdza się teza, że najdroższymi inwestycjami są te, w które się najmniej zainwestowało. Nic więc dziwnego, że generalnie produkty z "PACS" w nazwie są rozwiązaniami komercyjnymi autorstwa producentów sprzętu służącego diagnostyce obrazowej oraz niezależnych, ale nastawionych na zysk, dostawców oprogramowania.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH