Pacjenci w Szwecji płacą za leki mniej z własnej kieszeni niż Polacy, a wzrost publicznych wydatków na farmaceutyki został tam znacznie zredukowany

W 2004 roku przeciętny szwedzki pacjent pokrywał zaledwie 31% całkowitych wydatków na leki, natomiast subwencje pokrywały średnio 73% kosztów preparatów przepisywanych na receptę.
Przypomnijmy, że w Polsce tzw. współpłacenie pacjentów za leki sięga ponad 60%, ale na refundację medykamentów przeznacza się ok. 20% środków, jakimi w ogóle dysponuje NFZ. Tymczasem w Szwecji koszy leków w budżecie płatnika stanowią zaledwie 12,3% ogólnych wydatków na opiekę zdrowotną.
Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego szwedzcy pacjenci płacą za leki mniej z własnej kieszeni niż Polacy, a wzrost wydatków systemu ochrony zdrowia na farmaceutyki w tym skandynawskim kraju został znacznie zredukowany?

Ostoja systemu

W Szwecji istotną rolę odgrywa Urząd ds. Subwencjonowania Lekarstw (LFN), którego zadaniem jest określenie, jakie leki są refundowane oraz ustalenie ich ceny. Jest to działalność oparta na przejrzystości i jawności. Każda podjęta decyzja wraz z uzasadnieniami trafia do publicznej wiadomości za pośrednictwem strony internetowej.
W ramach LFN tworzone są 3-osobowe zespoły, które dokonują oceny wniosku danej firmy farmaceutycznej dotyczącego wprowadzania określonego specyfiku na rynek. Każdy zespół składa się z ekonomisty ds. ekonomiki zdrowia, prawnika, a przewodniczącym jest farmaceuta.
Istnienie szczegółowych regulaminów prac poszczególnych zespołów oraz ich skład wskazuje również na dbałość organizacji o zachowanie obiektywizmu, niezależności i fachowości podejmowanych decyzji.
Istotne jest także i to, iż firma farmaceutyczna ma prawo do zaprezentowania swojego leku w sposób bezpośredni przed zespołem LFN, uzupełnienia wniosku, jak i bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami LFN w trakcie analizowania sprawy firmy. W ustalaniu ceny LFN bierze pod uwagę: ceny substytucyjnych leków, cenę danego leku w pozostałych krajach UE, oczekiwaną wielkość sprzedaży, ekonomiczną wartość leku. Ceny są takie same na terenie całego kraju.

Rola samorządu regionalnego

Choć LFN samodzielnie ustala, jakie leki oraz na jakich warunkach cenowych będą subwencjonowane, to ustawa określa, które farmaceutyki mają być brane pod uwagę. Prawo określa dwa warunki.
Po pierwsze - subwencjonowane mogą być tylko takie medykamenty, które uznawane są za rozsądne z punktu widzenia medycznego, humanitarnego oraz ogólnego dobra społecznego. Po drugie, subwencjonowaniu podlegają tylko leki nie posiadające dostępnych substytutów o stwierdzonej lepszej efektywności, przy jednocześnie mniejszych skutkach ubocznych. Poza powyższymi zapisami ustawowymi przedkłada się następujące cztery główne kryteria określające, czy dany lek może być objęty subwencjonowaniem:

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH