Cloud computing (przetwarzanie w chmurze) to zdaniem ekspertów przyszłość IT - ale taka, na którą nie jesteśmy jeszcze w pełni gotowi. Zwłaszcza w ochronie zdrowia, gdzie dominują obawy związane z bezpieczeństwem danych wrażliwych i koniecznością nieprzerwanego zagwarantowania dostaw usług informatycznych tam, gdzie chodzi o zdrowie i życie pacjentów.

Czy ze szpitali i przychodni znikną serwerownie i działy IT? Specjaliści przekonują, że to nieuniknione, a posiadanie własnego działu informatycznego stanie się w przyszłości zbędne - będziemy "dążyć do tego, żeby usługi IT były dostępne jak prąd z kontaktu".

- Każde przedsiębiorstwo, którego rdzeniem biznesowym nie jest informatyka jako taka, może uznać problemy i zagadnienia związane z IT jako obciążenie. Ważne, żeby posiadać dostęp do pewnych funkcjonalności, informacji, możliwości bezpiecznego składowania danych. W tym właśnie kierunku zmierzamy - wyjaśnia Maciej Rak z HP Polska, szef HP Solutions Discovery Center w Warszawie, odpowiedzialny w tej firmie za rozwój biznesu cloud w Polsce.

Zdalny dział IT

Ale jak szybko? I czym właściwie jest cloud computing oraz jakie możliwości już oferują firmy informatyczne w zakresie "przetwarzania w chmurze"? Najkrócej rzecz ujmując, polega to na dostarczeniu odbiorcy zdalnie infrastruktury wraz z usługami sieciowymi. Klienci otrzymują w ramach stałej opłaty miesięcznej dostęp do serwerów, sprzętu, najnowszego oprogramowania, mają zapewnioną ochronę własnych danych itd.

- W chmurze usługi są łatwo wyceniane, funkcjonuje zasada pay per use, czyli płacę za to, co rzeczywiście użyłem - podkreśla Maciej Rak.

Nie trzeba wtedy budować własnego zaplecza informatycznego, dbać o rozbudowę systemu, oprogramowanie, serwery, odpadają koszty utrzymania infrastruktury i obsługi administratora. Teoretycznie można wydatki inwestycyjne na dział IT zredukować niemal do zera. Dlaczego teoretycznie? Wszystko zależy od rodzaju chmury, który wybierzemy.

Rodzaje chmur

- Chmura obliczeniowa to model świadczenia usług, który może być realizowany na wiele sposobów, takich jak chmura publiczna, chmura prywatna czy też połączenie tych dwóch jako hybryda - wyjaśnia Grzegorz Dobrowolski, dyrektor techniczny w firmie Cisco.

W ramach cloud computing otwiera się więc cały wachlarz możliwości pozyskania usług informatycznych.

- Pierwsza możliwość to wariant, w którym firma dysponuje własną infrastrukturą, dalej posiada własny dział IT, ale pracuje on w modelu cloud - to jest tzw. chmura prywatna. Z drugiej strony, inny, najbardziej skrajny wariant, gdy placówka medyczna w ogóle nie posiada własnego działu IT, natomiast kupuje usługi na rynku - to tzw. model chmury publicznej. Są też warianty pośrednie -wyjaśnia Maciej Rak.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH