Opracowanie technologii wytwarzania ludzkiej erytropoetyny było istotnym przełomem w medycynie

Początek Amgen był dość typowy dla firm innowacyjnych z USA. Stworzyła go grupa naukowców wywodzących się z uniwersytetów kalifornijskich. Na zaawansowanym etapie badań naukowcy uzyskali pomoc finansową firmy typu venture capital i tak utworzono w 1980 roku Applied Molecular Genetics, nazywaną dzisiaj w skrócie Amgen.
Pierwszym sukcesem naukowców Amgena, z dr Fu-Kuen Lin na czele, było sklonowanie genu ludzkiej erytropoetyny.
Opracowanie technologii jej wytwarzania było przełomem w medycynie. Poprzednio niedokrwistość pacjentów dializowanych leczono bowiem przez przetaczanie krwi. Takie odkrycie legło także u podstaw sukcesu finansowego Amgen, który z roku na rok wzmacniał się, zarówno przez wejście na giełdę nowojorską, jak i drogą akwizycji mniejszych, innowacyjnych firm. Drugim przełomowym lekiem, wspomagającym leczenie pacjentów z nowotworami, stał się Neupogen - czynnik stymulujący ludzkie granulocyty. Preparat ten umożliwił stosowanie bardziej toksycznych, a więc skuteczniejszych chemioterapii, bez groźby infekcji osłabionego organizmu.
Amgen nadal dynamicznie rozwija badania, a np. Epogen (erytropoetyna alfa) i Neupogen (filgrastim) doczekały się następców. Lista preparatów przechodzących testy kliniczne, które już wkrótce mogą stać się zarejestrowanymi lekami, obejmuje dziś kilkadziesiąt pozycji z różnych dziedzin.
Są one także badane w naszym kraju.
Drugim filarem działalności Amgen w Polsce są szkolenia i edukacja. Szkolenia realizujemy w 10 miastach akademickich w porozumieniu z naukowymi towarzystwami lekarskimi, co dodatkowo zapewnia szanse zdobycia punktów edukacyjnych.
W Polsce ciągle jesteśmy młodą organizacją, skupiającą się na podstawowej działalności. Zakładamy jednak, że będziemy monitorować polski rynek biotechnologiczny, co może zaowocować sfinansowaniem i rozwojem najciekawszych projektów polskich naukowców.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH