Uniezależnić się od przemysłu

Europejska Agencja Leków (EMA - European Medicines Agency) jest zdecentralizowanym organem Unii Europejskiej, z siedzibą w Londynie. Agencja jest odpowiedzialna za ocenę leków i wydawanie rekomendacji stanowiących podstawę do rejestracji produktów leczniczych.

Są procedury, które mają gwarantować rzetelność oceny w zakresie jakości, bezpieczeństwa i skuteczności leków.

Niezależne rekomendacje oparte o podstawy naukowe mają być tworzone na podstawie transparentnych ocen dokonywanych w określonym terminie - mówił prof. Tadeusz Płusa, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pulmonologii i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, podczas IX Międzynarodowej Konferencji Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego.

Finansowanie

- Zadaniem EMA jest także wdrażanie stałego nadzoru nad jakością, skutecznością i bezpieczeństwem leków już znajdujących się w obrocie oraz publikowanie bezstronnych i porównawczych danych o produktach - dodał prof. Płusa.

EMA prowadzi również doradztwo naukowe i działania stymulujące rozwijanie zgłaszanych inicjatyw. Do procesu wydawania rekomendacji włączeni są reprezentanci stowarzyszeń pacjenckich, środowiska medycznego i aptekarskiego.

W skład zarządu Agencji wchodzi 35 członków - po jednym reprezentancie spośród 27 państw członkowskich, po dwóch przedstawicieli Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, organizacji pacjenckich oraz po jednym z organizacji lekarskich i weterynaryjnych.

W pewnym momencie z sali, w trakcie wspomnianej konferencji Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, padło pytanie, kto finansuje ów "areopag", z supozycją, że pewnie podatnicy. - Finansują go firmy farmaceutyczne - odpowiedział prof. Płusa. - Wykonanie badań i zarejestrowanie leku kosztuje.

Żeby zarobić, trzeba najpierw zainwestować.

Mapa drogowa 2015

Ta informacja nas zaintrygowała.

Okazuje się, że funkcjonowanie Agencji, która wydaje oceny pozwalające na wprowadzenie danego produktu na rynek całej Unii Europejskiej, czyli tzw. rejestracja w procedurze centralnej, uzależniona jest niemal w całości od funduszy koncernów farmaceutycznych.

Problem nie jest nowy. W trakcie tworzenia "mapy drogowej" dla EMA do 2015 roku poproszone o konsultacje organizacje zwracają uwagę na zasady finansowania Agencji. W ich opinii priorytetem dla EMA powinno być uzyskanie niezależności finansowej i intelektualnej od firm farmaceutycznych (The European Medicines Agency Road Map to 2015: Independence should be the priority).

Instytucje wskazują na niepokojące zjawisko wzrostu zależności Agencji od środków pochodzących z branży farmaceutycznej. Udział tego finansowania rósł systematycznie od czasu powołania Agencji w 1995 roku. W 2010 roku budżet EMA już w 80% był efektem wpłat dokonywanych przez przemysł.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH